Zahraničné

Trojica mužov z Guantanáma, ktorí smerujú na Slovensku, sú vraj teroristi

Slovensko prijme troch Ujgurov z Guantánama
Slovensko prijme troch Ujgurov z Guantánama Zdroj: SITA

Žiadna iná krajina ich nechcela prijať, USA ďakuje slovenskej vláde.

Spojené štáty posielajú na Slovensko troch Ujgurov, ktorých zadržiavali na vojenskej základni Guantánamo na Kube. Čínske ministerstvo zahraničia toto rozhodnutie skritizovalo.

Všetci traja sú podľa hovorcu ministerstva Čchina Kanga teroristi zo skupiny Islamského hnutia východného Turkistánu.

„Sú to skutoční teroristi. Predstavujú hrozbu nielen pre Čínu, ale aj pre krajinu, ktorá ich prijme," povedal Čchin. Peking podľa neho dúfa, že Slovensko im neposkytne azyl a čo najskôr ich pošle do Číny.

 

Zdroj: SITA

Americké ministerstvo obrany a slovenské ministerstvo vnútra už potvrdili, že Slovensko prijme troch čínskych Ujgurov. Pentagon ich identifikoval ako Yusefa Abbasa, Saidullaha Khalika a Hajiakbara Abdula Ghupera a uviedol, že muži sa nedopustili teroristických činov.

Ujgurov zadržali pre podozrenie zo spolupráce s afganským militantným hnutím Taliban. Úrady ich však neusvedčili z teroristickej činnosti a súd nariadil ich prepustenie ešte v roku 2008. Do Číny ich nemohli poslať pre obavy, že im tam hrozí perzekúcia a mučenie. Až doteraz ich nebola ochotná prijať žiadna ďalšia krajina.

Ministerstvo obrany USA poďakovalo slovenskej vláde za "toto humanitárne gesto a ochotu pomôcť snahám o uzavretie väznice na Guantáname".

Slovensko už prijalo troch bývalých väzňov z Guantánama aj v roku 2010. Išlo o mužov z Egypta, Azerbajdžanu a Tuniska.

PEKING/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti