Zahraničné

Tieto slová od Merkelovej nechcel Putin určite počuť

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová Zdroj: TASR

Viní Rusko z porušenia povojnového mierového poriadku v Európe.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová obvinila dnes Rusko, že svojimi intervenciami na Ukrajine porušilo povojnový mierový poriadok v Európe. Európa podľa nej nemôže uvažovať o zrušení ekonomických sankcií voči Moskve, kým Kremeľ nezaujme iný postoj.

Kancelárka verí, že nové kolo mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou

"Anexia Krymu nie je hocijakou anexiou. Ide o porušenie hodnôt, na základe ktorých bol po druhej svetovej vojne vytvorený mierový poriadok, konkrétne stanovenie hraníc a rešpektovanie územnej celistvosti," uviedla Merkelová podľa agentúry Reuters na Svetovom ekonomickom fóre, ktoré sa koná vo švajčiarskom Davose.

"Ekonomické sankcie boli nevyhnutné. Nie sú samoúčelné, môžu sa však zrušiť, ak sa odstránia ich príčiny. To sa ale zatiaľ nedeje," dodala kancelárka, ktorá verí, že nové kolo mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou v Berlíne by mohlo priniesť prímerie na východnej Ukrajine. Varovala však pred prílišnými očakávaniami. 

Zatiaľ čo promoskovskí povstalci zintenzívnili útoky a Kyjev plánuje posilniť svoje ozbrojené sily v reakcii na "zvýšenú ruskú prítomnosť", Berlín vyzval na politické riešenie, tvrdiac, že žiadna strana nezvíťazí pomocou vojenských prostriedkov.

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier pred stredajším stretnutím so svojimi ruskými, ukrajinskými a francúzskymi partnermi uviedol: "Môžem iba dúfať a apelovať na všetky strany, aby vyjednávali konštruktívne; aby tu bol výsledok."

DAVOS/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.