Zahraničné

Separatisti ohlásili, kam až sa mienia prebojovať. Útočia na Mariupol

Mapa Ukrajiny
Zdroj: Shutterstock.com

V úvode týždňa sa objavili špekulácie, že vyhráva armáda pod vedením Kyjeva, ale potom prišli iné správy.

V úvode týždňa sa objavili špekulácie, že v bojoch na východe Ukrajiny vyhráva armáda pod vedením Kyjeva, ale potom prišli iné správy. Separatisti totiž vytlačili protivníka z terminálu doneckého letiska, o ktorý sa bojovalo celé mesiace.

V piatok vodca proruskej samozvanej Doneckej ľudovej republiky Alexandr Zacharčenko navyše hovoril o ďalších odvážnych plánoch.

Na stretnutí so študentmi vyhlásil, že separatisti budú viesť ofenzívne operácie až po administratívne hranice Doneckej oblasti. V súčasnosti ovládajú zhruba polovicu jej územia.

Útok na Mariupol

Dnes približne o 17.00 vyšla správa, že povstalci začali útok na prístavné mesto Mariupol, ovládnutím ktorého by si otvorili cestu až k Rusmi ovládanému Krymu.

"Dnes sa začala ofenzíva voči Mariupolu. Bude to ten najlepší pomník pre všetkých našich padlých," vyhlásil podľa agentúry Reuters Zacharčenko.

Niekoľko hodín pred týmto oznámením dopadli do obytných štvrtí na východnom predmestí Mariupolu rakety, ktoré zabili približne tri desiatky ľudí, informovali ukrajinské úrady. Vinu si tradične navzájom pripisujú obidve strany - Ukrajinci tvrdia, že strely odpálili separatisti, tí zase vyhlasujú, že ide o ukrajinskú provokáciu.

Obe strany sa zhodujú len na tom, že na Mariupol dopadli rakety typu Grad.

Ako je to s Rusmi?Výrazný obrat v bojoch prinieslo už vlaňajšie leto, keď odporcovia Kyjeva zastavili ofenzívu ukrajinskej armády, a to vďaka podpore z Ruska. To, že separatisti majú ruské zbrane, potvrdil pre portál dennikn.sk aj fotograf Victor Breiner, ktorý bol priamo na mieste. Upozornil však, že nemusí ísť o výzbroj priamo z oficiálnej ruskej armády.

"Všetka vojenská technika bola ruská až po poslednú skrutku. Či pochádza priamo z ruskej armády, alebo z iných zdrojov, neviem," opísal.

Podobne sa vyjadril aj o bojovníkoch z Ruska. "Ruskí vojaci (...) samozrejme, boli, no dobrovoľníci, nie príslušníci ruskej armády. Aspoň som žiadnych nevidel a dosť dobre si to ani neviem predstaviť. Dobrovoľníci boli chlapci, ktorých dedo bol vojak a otec bol vojak. Tí tvrdili, že aj oni teraz prišli bojovať proti fašizmu. Ale boli tam aj chlapi bez práce, bývalí vojaci z okraja ruskej spoločnosti. Osobne si neviem predstaviť, že sú proruskí rebeli premiešaní s regulárnymi ruskými vojakmi. Ak ruské jednotky pôsobia na území Donbasu, tak skôr samostatne," dodal.
MOSKVA/ TVNOVINY.sk, mg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti