Grécko má koalíciu! Nezávislí Gréci a Syriza ohlásili dohodu

Alexis Tsipras
Zdroj: TASR

Syriza tak môže vytvoriť vládu.

Konzervatívna pravicovo-populistická strana Nezávislí Gréci sa dohodla dnes s ľavicovou Syrizou na koaličnej vláde. S odvolaním sa na predsedu Nezávislých Grékov Panosa Kammenosa o tom dnes informovala agentúra DPA.

Kammenos oznámil dohodu s víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb Syrizou po rokovaniach s jej predsedom Alexisom Tsiprasom. Syriza tak s podporou menšej strany Nezávislí Gréci môže vytvoriť vládu

Po sčítaní 99% hlasov chýbali Syrize k absolútnej väčšine iba dva poslanecké mandáty

Syrize po sčítaní vyše 99 percent hlasov chýbali k absolútnej väčšine 151 z 300 kresiel v parlamente len dva poslanecké mandáty. Strana preto hľadá koaličného partnera. Okrem pravicových Nezávislých Grékov, ktorí presadzujú okamžité ukončenie úspornej politiky, naznačila ochotu viesť rokovania o koalícii nová centristická strana To Potami (Rieka). Analytici však nevylučujú vytvorenie menšinového kabinetu pod vedením Tsiprasa.

Po voľbách v Grécku by mali ministri financií eurozóny ešte dnes hovoriť o ďalšom smerovaní vysoko zadlženej krajiny, konkrétne uznesenia však neplánujú. Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) dosiaľ Grécko podporili pôžičkami vo výške približne 240 miliárd eur. Euroskupina momentálne uvažuje o predĺžení záchranného programu pre krajinu po 28. februári.

Šéf Syrizy Tsipras občanom Grécka v predvolebnej kampani prisľúbil zníženie dlhov a ukončenie úsporných opatrení. Počas volebnej noci signalizoval partnerom v EÚ pripravenosť na rozhovory o "spravodlivom a uskutočniteľnom riešení".

Na základe výsledkov sčítania 99,77 percenta hlasov viedla Syriza so ziskom 36,34 percenta, čím by získala 149 z 300 kresiel v parlamente. Grécky volebný zákon pripisuje najsilnejšej strane dodatočných 50 parlamentných kresiel, zvyšných 250 poslaneckých mandátov je rozdelených pomerným systémom.

Dosiaľ vládnuci konzervatívci a socialisti musia do opozície. Nová demokracia získala podľa priebežných výsledkov 27,81 percenta hlasov a tým 76 poslancov. Doterajší koaličný partner ND, Panhelénske socialistické hnutie (PASOK), sa výrazne prepadlo na 4,68 percenta a obsadilo by tak 13 kresiel.

Treťou najsilnejšou stranou v zákonodarnom zbore by mal byť krajne pravicový Zlatý úsvit so 6,28 percenta hlasov a 17 poslancami. Nová, vlani založená proeurópska strana To Potami (Rieka) získala 6,04 percenta hlasov a rovnako 17 mandátov. Do parlamentu sa dostali aj Komunistická strana Grécka (KKE) s 5,47 percenta hlasov a 15 kreslami, ako aj pravicová populistická strana Nezávislí Gréci so 4,75 percenta hlasov a 13 poslancami.

ATÉNY/TASR - aktualizované

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti