Zahraničné

Turecko: Facebook musí zablokovať stránky s Mohamedom, inak ho vypnú

Zoznámenie cez sociálnu sieť - ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Rozhodol o tom turecký súd.

Turecký súd nariadil spoločnosti Facebook, aby zablokovala stránky, ktoré podľa neho urážajú proroka Mohameda. Pohrozil zablokovaním prístupu k celej sociálnej sieti, ak nevyhovie, informovala dnes agentúra Reuters.

Podľa nej nariadeniu súdu predchádzala žiadosť tureckej prokuratúry. Spoločnosť Facebook sa k prípadu zatiaľ nevyjadrila.

Ide o najnovší zásah tureckej justície voči materiálom vnímaným ako urážka náboženského cítenia v krajine, ktorej vláda sa opiera o islamskú agendu.

Turecká prokuratúra začala nedávno vyšetrovať sekulárne noviny Cumhuriyet. Tento denník zverejnil výňatky z francúzskeho satirického magazínu Charlie Hebdo, ktorého redakcia sa stala terčom teroristického útoku. Premiér Ahmet Davutoglu obvinil noviny Cumhuriyet z "poburovania"

Pri streľbe, ktorú začiatkom tohto mesiaca rozpútali v parížskej redakcii týždenníka Charlie Hebdo bratia Said a Chérif Kouachiovci, zahynulo spolu 12 ľudí. Po masakre v redakcii v ďalších dňoch nasledovali v Paríži ešte dva útoky, ktoré spáchal ďalší islamista, Amédy Coulibaly. Všetky tri útoky si vyžiadali dovedna 17 obetí na životoch.

ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.