Zahraničné

Ukrajina označila Rusko za agresora

Mapa Ukrajiny
Zdroj: Shutterstock.com

Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré dnes schválil parlament. Podporilo ho 271 z 298 zaregistrovaných poslancov.

Ukrajinský parlament schválil dnes návrh vyhlásenia, ktoré definuje Rusko ako agresora a samozvané republiky na východe Ukrajiny označuje za teroristické organizácie. Podľa agentúry UNIAN návrh vyhlásenia adresovaného štátom a medzinárodným organizáciám podporilo 271 z 298 zaregistrovaných poslancov. Opozícia za návrh nehlasovala.

Ukrajinský parlament vyzval „medzinárodných partnerov Ukrajiny, aby nedopustili beztrestnosť ľudí, ktorí sú zodpovední za zločiny proti ľudskosti spáchané od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine".

Samozvané republiky označili za teroristické organizácie

Poslanci obvinili Rusko z podpory terorizmu a zablokovania činnosti Bezpečnostnej rady OSN, čím Moskva podľa nich „ohrozuje medzinárodný mier a bezpečnosť". V texte sa hovorí aj o nutnosti zosilnenia nátlaku na Rusko vrátane obmedzení a sankcií, s cieľom zastaviť ruskú agresiu a donútiť ruské vedenie, aby dôsledne plnilo všetky body mierových protokolov z Minska.

Vo vyhlásení poslanci zdôrazňujú aj „nutnosť ukončenia protizákonnej okupácie ukrajinského územia" a prepustenia všetkých zajatcov a ukrajinských občanov protizákonne zadržiavaných na území Ruska vrátane poslankyne parlamentu Nadije Savčenkovej, ktorá je väznená v Rusku.

Ukrajinskí poslanci tiež žiadajú obmedziť právomoci členov ruskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE), a to až dovtedy, kým Rusko „neprestane ignorovať požiadavky medzinárodného spoločenstva".

Vo vyhlásení sa spomína aj nevyhnutnosť poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc s cieľom posilniť kapacity jej obrany. Poslanci žiadajú partnerov aj o vyčlenenie humanitárnej pomoci pre civilistov v zóne bojov a presídlencov a zapojiť sa do obnovy infraštruktúry v oblasti Donbasu.

Ukrajinský parlament v závere vyhlásenia vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby uznalo fakt agresie voči Ukrajine a okupáciu jej územia a zintenzívnilo výzvy na návrat k medzinárodne uznaným hraniciam Ukrajiny, čím sa svet - podľa ukrajinských poslancov - vyhne nebezpečnému precedensu v podobe narušenia bezpečnostného systému, ktorý sa vytvoril po druhej svetovej vojne.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Štrajk hollywoodskych scenáristov sa v stredu končí.

Ukončeniu štrajku predchádzalo dosiahnutie platovej dohody s hollywoodskymi filmovými štúdiami, uviedlo v statuse na platforme X vedenie Združenia amerických scenáristov (WGA). Štrajk trval takmer päť mesiacov a ochromil Hollywood. (TASR)

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.