Zahraničné

Putin svojsky spojil vyvražďovanie Židov s Ukrajinou

Crimea_Putin255455175313_2.jpg
Zdroj: TASR/AP

Svet si dnes pripomína výročie oslobodenia brutálneho vyhladzovacieho tábora Osvienčim.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes svojsky spojil vyvražďovanie Židov počas druhej svetovej vojny s dianím na Ukrajine. Medzinárodná spolupráca by vraj mala štátom zabezpečiť, aby o sebe mohli rozhodovať sami.

"Mali by sme spoločne... brániť právo štátov na vlastnú cestu vývoja," vyhlásil ruský prezident v Moskve pri príležitosti 70. výročia oslobodenia  brutálneho vyhladzovacieho tábora Osvienčim (Auschwitz-Birkenau).

Bolo to však práve Rusko, ktoré vlani svojvoľne obsadilo ukrajinský Krym a zaznievali pripomienky, že ak aj zasahoval do diania na Ukrajine západ, Moskva rozhodne nepostávala zo založenými rukami. A hoci sa už vlani na jeseň dohodli kroky, ktoré mali viesť k upokojeniu situácie, ozbrojenci bojujúci proti Kyjevu majú naďalej prístup k ruským zbraniam či munícii, čo prispelo k nedávnym krvavým stretom.

"Nebezpečenstvo úsilia o svetovládu... sa plnou silou ukazuje na východe Ukrajiny, kde sú civilisti chladnokrvne zabíjaní," vyhlásil Putin, pričom pripomenul, že v Červenej armáde bojovalo pol milióna Židov a takmer 200-tisíc z nich padlo.

Koncentračný tábor Osvienčim  oslobodila Červená armáda 27. januára 1945.
MOSKVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti