Zahraničné

Dcéra palestínskeho veľvyslanca v Prahe tvrdí, že jej otca zavraždili

Džamál Muhammad Džamál
Zdroj: tn.cz

Personál veľvyslanectva nevie o tom, že by bol k trezoru, ktorý otvoril Džamál, pripojený nejaký výbušný mechanizmus.

Palestínsky veľvyslanec v Česku Džamál Muhammad Džamál bol "úmyselne zavraždený". Toto obvinenie vyjadrila jeho dcéra vo štvrtok, deň po diplomatovej smrti pri záhadnom výbuchu, ktorý nastal pri otváraní trezoru v jeho pražskej rezidencii. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Zdroj: tn.cz
Česká polícia uviedla, že výbuch, ktorý zabil veľvyslanca, mohlo vyvolať zlé zaobchádzanie s výbušným zabezpečením trezoru. Policajti tiež povedali, že prípad neriešenia ako útok či teroristický čin.

Vyšetrovatelia našli nelegálne zbrane

V prípade došlo k zvratu, keď vyšetrovatelia našli v palestínskej diplomatickej misii nepovolené, nelegálne zbrane. České ministerstvo zahraničných vecí na to vyhlásilo, že bude požadovať vysvetlenie tejto skutočnosti.

Dcéra palestínskeho veľvyslanca: "Otca zabili."

Džamál utrpel pri explózii na Nový rok smrteľné poranenia hlavy, hrudníka a brucha.
Veľvyslancova dcéra Raná Džamálová (30) povedala pre agentúru Reuters: "Sme presvedčení, že môjho otca zabili a že jeho smrť bola nejako pripravená - nebola to nehoda. Ako? To nevieme a práve to chceme vedieť."

Džamál pôsobil v Prahe iba od októbra, ale v minulosti tam slúžil dve desaťročia, a to od polovice 80. rokov minulého storočia, uviedla jeho dcéra. Počas toho obdobia trezor používal, a keď odišiel, trezor v Prahe zostal, dodala dcéra do telefónu z palestínskeho mesta Ramalláh na západnom brehu Jordánu.

Palestínska diplomatická misia sa práve v tomto období sťahuje do novej budovy veľvyslanectva a rezidencie, ktoré sa však nachádzajú v tom istom areáli. Džamál prišiel o život v novej rezidencii.

Explózia vraj trezor vážne nepoškodila

"Trezor bol vyprázdnený a presťahovaný do domu. Môj otec doň vkladal dokumenty a tak bol otvorený. Výbuch nastal, keď ho otec práve používal," uviedla Raná Džamálová.
Dcéra ešte vyhlásila, že jej matka, ktorá tam v tom čase bola, jej povedala, že explózia trezor vážne nepoškodila.

Hovorca palestínskeho veľvyslanectva v ČR Nabíl Fahil uviedol, že trezor sa denne používal na uloženie peňažnej hotovosti. Niektoré trezory možno vybaviť aj malými náložami, ktoré zničia tajné dokumenty v prípade, že sa v zámke niekto "vŕta". Hovorca Fahil však dodal, že personál veľvyslanectva nevie o tom, že by bol k trezoru, ktorý otvoril Džamál, pripojený nejaký výbušný mechanizmus.

Nemenovaný palestínsky predstaviteľ povedal agentúre Reuters, že nájdené, oficiálne nezaregistrované zbrane odovzdali českým úradom. Predstaviteľ neuviedol typ týchto zbraní, ale dodal, že ich našli v starom vreci a že sa ich nikto nedotkol od čias studenej vojny.
Komunistické Československo udržiavalo v 80. rokoch priateľské vzťahy s Organizáciou za oslobodenie Palestíny (OOP), ale Česká republika - členská krajina EÚ a NATO - podporuje Izrael.

PRAHA, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.