Zahraničné

Ľadoborec, ktorý pomáhal pri záchrane ľudí v Antarktíde, tiež uviazol v ľade

Ľad uväznil v Antarktíde loď so 74 ľuďmi

Zajtra ráno sa pokúsi manévrovať cez ľad.

Čínsky ľadoborec Snežný drak, ktorý pomohol s evakuáciou pasažierov z ruskej výskumnej lode Akademik Šokaľskij, uväznenej medzi kryhami v Antarktíde, sa dnes sám dostal do problémov. Takisto uviazol v ľade, čo skomplikovalo záchrannú operáciu, informovala agentúra Reuters.

Vrtuľník z čínskej lode vo štvrtok dopravil 52 pasažierov z ruského plavidla na austrálsky ľadoborec Aurora Australis. Následne však čínska loď uviazla v ľade, informoval Austrálsky úrad pre námornú bezpečnosť (AMSA).

"Ráno 4. januára, keď budú najvhodnejšie slapové podmienky, sa pokúsi manévrovať cez ľad," uviedol úrad. Austrálsky ľadoborec pre prípad potreby zostane neďaleko na otvorenom mori. Pôvodne sa mal vydať k antarktickej základni, aby doplnil zásoby predtým, než dopraví zachránených pasažierov do Austrálie.


Dvadsaťdvačlenná posádka ruskej lode Akademik Šokaľskij zostáva na palube s tým, že bude čakať na oteplenie. Plavidlo uviazlo v hrubom ľade 24. decembra približne 100 námorných míľ východne od francúzskej základne Dumont d'Urville, nachádzajúcej sa južne od austrálskeho štátu Tasmánia.

Loď s 22 členmi posádky a 52 pasažiermi, z ktorých mnohí sú vedci, vyplávala 28. novembra z Nového Zélandu. Vydala sa po stopách antarktickej expedície austrálskeho výskumníka Douglasa Mawsona z rokov 1911-13.

ANTARKTÍDA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.