Zahraničné

Militanti z Islamského štátu sa sťahujú z okolia sýrskeho Kobané

Vybuch v Kobane.jpg

Kurdské a arabské jednotky sa počas nočných bojov stretli s minimálnym odporom.

Militanti z organizácie Islamský štát sa sťahujú zo svojich postavení v okolí sýrskeho mesta Kobané, pričom kurdské a arabské jednotky sa počas nočných bojov pri dobýjaní nových pozícií stretávali s minimálnym odporom. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR).

Kurdské pozemné jednotky s podporou amerických a spojeneckých vzdušných síl vytlačili militantov z Islamského štátu z mesta Kobané, ležiaceho v blízkosti sýrsko-tureckých hraníc, už minulý týždeň. Podľa SOHR, ktoré monitoruje dianie v rámci sýrskej občianskej vojny, sa kurdským silám podarilo od nedele dobyť ďalších 13 dedín.

„Nekladú nijaký rozsiahly odpor," uviedol riaditeľ SOHR Rámí Abdal Rahmán. Bojovníci IS, ktorí sa podľa neho ešte v nedeľu pohybovali približne štyri až päť kilometrov od mesta, sú dnes najmenej desať kilometrov ďaleko. Spojené štáty a niekoľko ich arabských spojencov podnikali nálety na pozície Islamského štátu už od 23. septembra. Cieľom vzdušných útokov v Kobané a jeho okolí bolo podporiť kurdské pozemné jednotky a vytlačiť džihádistov z IS, ktorí obsadili približne tretinu Iraku a Sýrie a na novom dobytom území vyhlásili kalifát.

BEJRÚT/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti