Zahraničné

Švajčiarska pýcha v závere roka narazila

Hodinky
Zdroj: Shutterstock.com

Na hodinkách zarába alpský národ miliardy.

Export hodiniek, ktoré sú jedným z kľúčových vývozných artiklov švajčiarskej ekonomiky, koncom minulého roka klesol, ale za celý rok 2014 vzrástol. Uviedla to dnes Federácia švajčiarskych výrobcov hodiniek. Informoval o tom portál RTTNews.

Podľa údajov federácie sa hodnota exportu hodiniek v poslednom mesiaci 2014 znížila medziročne o 2,5 % na 1,8 miliardy švajčiarskych frankov (1,71 miliardy eur). Za celý rok však export tohto sektora vzrástol o 1,9 %, teda rovnako ako v roku 2013.

Spomedzi hlavných trhov pre švajčiarskych hodinárov najviac klesol vývoz hodiniek do Hongkongu. Dôvodom sú protivládne demonštrácie.

Ale aj export švajčiarskych hodiniek do USA sa vlani v decembri mierne znížil, no za celý rok, a najmä vo 4. kvartáli, vzrástol.

Zlou správou je tiež pokles exportu hodiniek do Číny v poslednom mesiaci minulého roka. Len na japonský a európsky trh dodali Švajčiari vlani v decembri viac hodiniek ako na konci roka 2013. V prípade Japonska bol nárast exportu len veľmi mierny, no do Európy sa zvýšil o 1,9 %.

Analytici upozorňujú, že tento rok sa môže export švajčiarskych hodiniek znížiť v dôsledku posilnenia franku, ktoré predražuje švajčiarske produkty v zahraničí.

ZURICH/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti