Zahraničné

Deti podľa katalógu? Tie zo skúmavky budú mať až troch rodičov

19_DETI_SKUMAVKAweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Nehrajú sa však ľudia už príliš "na boha"? Ak to schvália, svet čaká generácia dokonalých detí vymodelovaných na objednávku.

Prelomové rozhodnutie. Veľká Británia ako prvá krajina na svete umožnila, aby deti mali nie dvoch, ale hneď troch rodičov. Nie je to žiadna diskusia o usporiadaní rodiny, ale reálna možnosť „namixovať" gény dieťaťa pri umelom oplodnení z troch rôznych ľudí. Schváleniu predchádzali búrlivé diskusie o tom, či sa ľudia takýmto krokom už príliš nehrajú na boha. Čaká svet generácia dokonalých detí vymodelovaných na objednávku?

Olivia Seabyová má problémy so sluchom a jedného dňa začne postupne strácať aj zrak. Vážnu genetickú poruchu zdedila po mame. "Neviem si to ani predstaviť. Pre matku musí byť niečo také zdrvujúce. Deti s mitochondriálnou poruchou totiž v priemere žijú len veľmi krátko," hovorí Olivia Seabyová.

Hoci veda Oliviu zatiaľ nedokáže vyliečiť, vie jej aspoň pomôcť priviesť na svet zdravé deti. Odborníci dokážu embryám odobrať chybnú časť DNA a nahradiť ju zdravou, ktorá by pochádzala od inej ženy. Darkyňa by sa teda stala tretím rodičom.

"Mnohí to nazývajú genetická modifikácia, no nie je to tak. Nechceme meniť jadro, teda tých 50 percent génov, ktoré pochádzajú od každého rodiča, ale iba zanedbateľná desatina percenta genómu," hovorí Dame Sally Daviesová odborníčka na genetiku.

Nie všetci ale s takýmto zásahom súhlasia. Niektorí odborníci tvrdia, že nový britský zákon pootvára dvere pre ďalšie genetické modifikácie detí. Inak povedané, vedci by vraj takto mohli v budúcnosti vyrábať krásne a inteligentné deti podľa katalógu.

Ľudia ako Olivia sú však šťastní. Ich potomkovia už nemusia čeliť rovnakému osudu ako oni. Očakáva sa, že prvé dieťa troch rodičov by sa mohlo narodiť už na budúci rok. Špeciálna technika by následne mohla pomôcť odhadom 150 britským párom ročne.


VEĽKÁ BRITÁNIA/Tv Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti