Zahraničné

Irán vypísal súťaž o najlepšiu karikatúru o popieraní holokaustu

Charlie Hebdo na Slovensku, titulka.
Charlie Hebdo na Slovensku, titulka. Zdroj: TV Markíza

Ide o reakciu na nové karikatúry proroka Mohameda vo francúzskom satirickom týždenníku Charlie Hebdo.

Irán vypísal medzinárodnú súťaž o najlepšiu karikatúru venovanú téme popierania holokaustu. Ide o reakciu na nové karikatúry proroka Mohameda vo francúzskom satirickom týždenníku Charlie Hebdo. Informovala o tom stanica Euronews s odvolaním sa na denník Tehran Times.

Do súťaže, ktorú organizuje regionálne kultúrne centrum, môžu svoje kresby zaslať karikaturisti z celého sveta. Práce treba do Iránu poslať do začiatku apríla. Víťaz získa cenu v podobe finančnej odmeny vo výške 12.000 dolárov, druhý najlepší si odnesie 8000 dolárov a tretí 5000 dolárov. Najlepšie karikatúry vystavia v jednom z teheránskych múzeí.

Nejde o prvú súťaž tohto druhu. Rovnakej téme bol venovaný aj konkurz v roku 2006

Televízna spoločnosť France24 pripomenula, že nejde o prvú súťaž tohto druhu vypísanú v Iráne - rovnakej téme bol venovaný aj konkurz v roku 2006. Vtedy išlo o reakciu na zverejnenie karikatúry proroka Mohameda v dánskom denníku Jyllands-Postens.

Do súťaže prišlo 750 karikatúr z celého sveta vrátane západných krajín ako USA či Británia. Vlády USA a Izraela, ako aj mnohé židovské organizácie túto súťaž odsúdili. Vzťahy medzi Iránom a Izraelom boli v tom období veľmi napäté, okrem iného aj preto, že vtedajší iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád opakovane vyzýval na zničenie Izraela. Napätie pretrváva aj teraz.

Cieľom najnovšej súťaže je poukázať na dvojaký meter k slobode slova zo strany Západu, ktorý „odmieta akúkoľvek debatu o autentickosti holokaustu," uviedol organizátor súťaže. Súťaž je reakciou na udalosti spojené s týždenníkom Charlie Hebdo, v ktorého parížskej redakcii dvojica islamistov 7. januára zastrelila 12 ľudí. Týždenník často zverejňoval karikatúry súvisiace s islamom, ale bral si na mušku aj iné náboženstvá či politikov.

Zdecimovaná redakcia týždeň po útoku pripravila do tlače nové číslo, ktorého náklad pre veľký záujem zvýšili z dvoch miliónov až na sedem. Na jeho titulke je plačúci prorok Mohamed, ako drží papier s nápisom „Je suis Charlie" (Ja som Charlie) a nad ním je oznam „Všetko je odpustené".

Opätovné zobrazenie proroka Mohameda na obálke časopisu vyvolalo vlnu protestov vo viacerých moslimských krajinách vrátane Iránu.

TEHERÁN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.