Zahraničné

Situácia sa opäť vyostrila, Doneck je pod paľbou

Ukraine558794.jpg
Zdroj: TASR

Situáciu v Debaľceve komplikuje skutočnosť, že neexistujú koridory na evakuáciu civilistov.

Ukrajinská armáda informovala, že v noci nadnes došlo k nárastu útokov proruských síl na pozície vládnych vojakov na východe Ukrajiny. Situácia sa výrazne vyostrila v okolí mesta Debaľceve, ktoré je dôležitým železničným a cestným uzlom, informoval dnes v Kyjeve hovorca ukrajinskej armády Anatolij Steľmach.

Za posledných 24 hodín podľa jeho slov prišlo o život sedem ukrajinských vojakov a ďalších 23 ich bolo zranených. Pozície ukrajinskej armády boli za rovnaký čas ostreľované najmenej 80-krát.

Agentúra Ukrinform citovala ukrajinského vojenského analytika Dmytra Tymčuka, ktorý na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook uviedol, že príčinou zhoršenia situácie v Debaľceve je "nárast údernej sily jednotiek taktického určenia", ktoré prešli k útočným operáciám. Vďaka tomu sa separatistom podarilo zatlačiť vládne sily na niektorých miestach až o štyri kilometre, prerezať im zásobovacie trasy a narušiť koordináciu. Vládne delostrelectvo podľa Tymčuka v tejto oblasti podniklo dva mohutné delostrelecké útoky, ktorých výsledkom bolo však len čiastočné stiahnutie síl protivníka.

Situáciu v Debaľceve komplikuje skutočnosť, že neexistujú koridory na evakuáciu civilistov, uviedol pre agentúru RIA Novosti námestník ukrajinskej Štátnej služby pre mimoriadne situácie Vasyl Stojeckyj. Vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) zasa koncom minulého týždňa tvrdilo, že vládni vojaci neumožňujú alebo sťažujú evakuáciu civilistov z ostreľovaného Debaľceva a ďalších obcí v tomto regióne. DĽR obvinila ukrajinskú armádu, že využíva civilné obyvateľstvo ako živé štíty.

Okrem Debaľceva je situácia napätá aj na ďalších miestach Doneckej oblasti, vrátane samotného Donecka. Agentúra RIA Novosti tvrdí, že vládne jednotky pokračujú v ostreľovaní civilistami obývaných častí mesta. Informácie o obetiach, zranených alebo materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii.

Agentúra RIA Novosti dnes citovala aj vyjadrenie veliteľa 93. mechanizovanej brigády ukrajinskej armády Oleha Mikaca, ktorý uviedol, že vládne sily naďalej kontrolujú severnú časť areálu letiska v Donecku, zatiaľ čo separatisti jeho juh.

Mikac vyhlásil, že ukrajinskí vojaci sa síce z letiska stiahli, ale kontrolu nad ním majú aj naďalej. Vysvetlil, že ukrajinské jednotky v januári museli opustiť ostreľovaním zničené budovy, pretože sa tam nemali ako kryť a nemali ani koho brániť. Upozornil, že "opustiť" pozíciu neznamená "kapitulovať".

Boje o donecké letisko, ktoré vypukli začiatkom januára, boli urputné a relatívne nový areál bol počas nich zničený.

Začali sa manévre na Kryme a v Južnom vojenskom okruhu

Vyše 600 ruských vojakov začalo manévre na Kryme a ďalších 2000 v Južnom vojenskom okruhu, informovala dnes agentúra Reuters. Ruská Čiernomorská flotila oznámila, že do manévrov na Kryme sa zapojili pobrežné obranné jednotky. K dispozícií majú 50 kusov vojenskej techniky.

Cvičenie približne 2000 prieskumníkov v Južnom vojenskom okruhu, ktorého časť susedí s Ukrajinou, by malo trvať mesiac, uviedol nemenovaný predstaviteľ okruhu.

Správy o konaní vojenských cvičení prišli deň pred očakávaným summitom o konflikte na Ukrajine. V bieloruskej metropole Minsk by sa mali stretnúť lídri Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka v snahe ukončiť krviprelievanie na juhovýchode Ukrajiny.

KYJEV/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.