Zahraničné

TransAsia zakázali lietať 29 pilotom. Desať z nich neprešlo testami

Lietadlo TransAsia necelý týždeň pred pádom
Lietadlo TransAsia necelý týždeň pred pádom Zdroj: Shutterstock.com

Vláda nariadila bezpečnostné opatrenia po tom, ako bola takmer polovica pilotov lietadiel ATR suspendovaná následkom havárie.

Desať zo 49 pilotov taiwanských aerolínií TransAsia Airways, ktorí lietajú na dvojmotorových turbovrtuľových lietadlách typu ATR, neprešlo skúškami spôsobilosti zameranými na zvládnutie riadenia lietadla v prípade poruchy jeho motora. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Odborných previerok sa však nezúčastnilo ďalších 19 pilotov pre chorobu alebo momentálny pobyt mimo územia Taiwanu, tvrdí tamojší Úrad civilného letectva (CAA). Všetkým 29 pilotom, ktorí v testoch neuspeli alebo sa ich nezúčastnili, s okamžitou platnosťou pozastavili výkon služby. Neúspešných čaká nový výcvik a neprítomných preskúšanie.

„Výsledky sú pre nás neprijateľné. Určite sprísnime ich výcvik," uviedol na tlačovej konferencii výkonný riaditeľ TransAsia Airways Peter Chen. Vláda nariadila bezpečnostné opatrenia po tom, ako bola temer polovica pilotov lietadiel ATR suspendovaná následkom havárie, ktorá sa stala minulý týždeň v metropole Tchaj-pej.

Civilné lietadlo typu ATR 72-600 krátko po štarte z tamojšieho letiska vletelo medzi budovy, krídlom sa otrelo o nadjazd a následne sa podvozkom hore zrútilo do plytkej rieky. Zahynulo najmenej 42 z celkového počtu 58 osôb na palube. Prvotné dáta naznačujú, že stroju zrejme zlyhal jeden z motorov.

TCHAJ-PEJ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.