Horúčavy si pýtajú svoju daň: Vysychá Balaton, denne klesá hladina o centimeter

Horúčavy si pýtajú svoju daň: Vysychá Balaton, denne klesá hladina o centimeter
Zdroj: shutterstock.com

Maďarské jazero Balaton je počas letných prázdnin veľmi obľúbenou destináciou Slovákov. Tento rok mu dáva počasie poriadne zabrať. Pre neutíchajúce horúčavy začalo vysychať. 

Hladina vody Balatonu je o 12 centimetrov pod ideálnym stavom. Pri meste Siófok namerali minulý týždeň výšku vody iba 90 centimetrov. (Pozrite si graf

Postupné vysychanie najväčšieho jazera v strednej Európe je dôsledkom vysokých teplôt a malého množstva zrážok. Podľa údajov maďarskej vodohospodárskej správy, denne klesne hladina Balatonu o jeden centimeter, píše portál idnes.cz. 

Ak v najbližších dňoch nezaprší, postupné vysychanie jazera bude mať negatívny dopad na podvodnú faunu a flóru, ale tiež na turistický ruch v oblasti. Nízka hladina vody by mohla ohroziť napríklad požičovne lodí alebo návštevnosť obľúbených pláží.  

Vysychá aj ďalšie jazero 

Pre nepriaznivé počasie vysychá aj Neziderské jazero ležiace na území Maďarska a Rakúska. Aj tu vodohospodári zaznamenali najnižšiu úroveň hladiny vody za posledné desaťročia. Jeho aktuálna hladina je iba o 4 centimetre vyššia, ako je doteraz historicky najnižšie nameraná hodnota. 

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti