Zahraničné

Útoky na Židov sa stupňujú

Pohreb štyroch židov, ktorí sa stali obeťami útoku v parížskom supermarkete.
Zdroj: TASR

Tentoraz vandali hromadne zaútočili na židovský cintorín.

Stovky židovských hrobov boli tento víkend znesvätené na židovskom cintoríne v severovýchodnom Francúzsku, neďaleko Štrasburgu. Prezident republiky Francois Hollande to označil za "ohavný a barbarský" akt antisemitizmu, ktorý je v rozpore s francúzskymi hodnotami, informovala tlačová agentúra AP.

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve odsúdil incident na cintoríne v obci Sarre-Union, v Alsasku pri hraniciach s Nemeckom, a povedal, že ho vyšetruje polícia. "Bude urobené všetko, aby bol identifikovaný, zatknutý a postavený pred súd páchateľ či páchatelia tohto potupného činu."

Nestalo sa to prvý raz

Na cintoríne, ktorý sa stal terčom vandalov už v minulosti, bolo tento víkend poškodených nezvyčajne veľa hrobov. Podľa francúzskych médií niekto povyvracal asi 200 náhrobných kameňov a poškodil aj pamätník obetiam holokaustu.

Prezident Hollande vo vyhlásení zdôraznil, že "Francúzsko je odhodlané neúnavne bojovať proti antisemitizmu a tým, ktorí chcú útočiť na národné hodnoty".

Cez víkend útoky v Dánsku

Hollande dnes navštívil dánsku ambasádu v Paríži, kde sa zhromaždilo množstvo ľudí so sviečkami, aby prejavili solidárnosť s obeťami útokov v Kodani. "Musíme stáť pri sebe v Európe i vo svete, kdekoľvek sa džihádisti pokúsia ohroziť demokraciu," povedal Sacha Reingewirtz, ktorý je prezidentom Zväzu židovských študentov Francúzska.

Mnohí francúzski židia sa čoraz viac obávajú antisemitizmu, najmä zo strany mladých moslimov, ktorí presadzujú radikálnu ideológiu propagovanú online. Francúzsko má najväčšiu židovskú populáciu v Európe - asi polmiliónovú. Vyše 7000 z nich emigrovalo vlani do Izraela.

Čelné francúzske moslimské organizácie odsúdili útoky v Paríži i Kodani a sú znechutené tým, že islam je často spájaný s terorizmom. 

Izrael vyzýva k masívnej emigrácii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval dnes európskych židov na "masívnu emigráciu", čím reagoval na útok pred synagógou v Kodani, pri ktorom zomrel v noci nadnes dánsky žid. Napísala to dnes agentúra AP.

Podľa Netanjahua sa bude dnes jeho vláda zaoberať plánom uvoľniť 46 miliónov dolárov na povzbudenie emigrácie židov z Francúzska, Belgicka a Ukrajiny. 

"Očakáva sa, že táto vlna útokov bude pokračovať," povedal izraelský líder v úvode zasadnutia vládneho kabinetu. "Židia si zaslúžia bezpečnosť v každej krajine, odkazujeme preto našim židovským bratom a sestrám, Izrael je váš domov."

Európa je ich domov 

Malá, ale životom pulzujúca židovská obec v Dánsku v nedeľu odmietla výzvu Izraela na emigráciu po útoku na kodanskú synagógu. Ten otriasol pocitom bezpečnosti, ktorý jej škandinávska tolerancia dlho poskytovala.

"Vážime si tohto pozvania, ale sme dánski občania, toto je naša krajina," povedal pre agentúru Reuters predseda Židovskej spoločnosti v Dánsku Dan Rosenberg Asmussen.

"Cítim sa dnes v uliciach práve tak bezpečný ako som sa cítil predvčerom... Nemôžeme s tým nič robiť, je to riziko, ktoré existuje," uviedol jeden z členov židovskej obce Bent Bograd.

Dánsko vítalo židov po stáročia a väčšina z nich prežila holokaust napriek nacistickej okupácii, pretože im Dáni pomohli ujsť do bezpečia v susednom Švédsku.

Do Dánska sa vrátila iba malá časť z nich, ale tešila sa dlhému obdobiu pokoja. Napätie vzrástlo až vlani počas izraelskej vojny s Hamasom v pásme Gazy. V auguste vandali poničili 210-ročnú židovskú školu v Kodani - rozbili jej okná a múry počmárali antisemitskými nápismi.

Hlavný kodanský rabín, Yair Melchior, kategoricky odmietol myšlienku, že by židia mohli opustiť Dánsko, dodala agentúra Reuters.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.