Zahraničné

Zatkli dvoch mužov, ktorí pomáhali útočníkovi z Kodane

Krvavý víkend v Dánsku. Na snímke zneškodnený útočník.
Krvavý víkend v Dánsku. Na snímke zneškodnený útočník. Zdroj: TASR

Polícia uviedla, že oboch mužov zatkla v nedeľu na dvoch rôznych miestach.

Dánska polícia oznámila, že zatkla dvoch mužov podozrivých z poskytnutia pomoci strelcovi, ktorý cez víkend spáchal dva krvavé útoky v metropole Kodaň. Podľa niekoľkých dánskych médií bol strelcom Omar Abdel Hamid el-Hussein.

Polícia uviedla, že oboch mužov zatkla v nedeľu na dvoch rôznych miestach a v pondelok absolvujú za zatvorenými dverami vypočúvanie, na ktorom sa rozhodne o ich väzbe.

Obhajca jedného z oboch zatknutých, Michael Juul Eriksen, pre štátnu stanicu DR povedal, že zadržaní muži sú obvinení z poskytnutia úkrytu strelcovi a z odstránenia zbrane. Podľa niektorých dánskych médií zatknutí muži pomáhali strelcovi zaobstarať zbraň použitú pri víkendových útokoch. Polícia túto informáciu nekomentovala a rovnako ani správy, v ktorých bolo uvedené meno strelca - Omar Abdel Hamid el-Hussein.

Podľa bulvárnych novín Ekstra Bladet obaja muži, zatknutí za napomáhanie a podporu útočníka, obvinenia odmietli.

Dva útoky dvaja mŕtvi

Strelec zabil cez víkend dánskeho filmára Finna Norgaarda (55) a príslušníka dánskej židovskej obce. Útočník začal najprv strieľať v sobotu v kultúrnom centre s kaviarňou Krudttönden, kde sa konal seminár o slobode prejavu a zúčastnil sa na ňom aj švédsky umelec Lars Vilks, známy karikatúrami islamského proroka Mohameda. Druhý útok podnikol strelec, predstierajúci opitosť, v nedeľu nadránom pri synagóge na ulici Krystalgade, kde zabil židovského člena tamojšej ochranky. O niekoľko hodín zabila páchateľa pri prestrelke skupina príslušníkov zo zvláštneho zásahového policajného útvaru.

Dánska polícia dodala, že zneškodnený strelec mal 22 rokov a dlhý záznam v registri trestov a zrejme ho inšpirovali islamskí teroristi - možno páchatelia masakru v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži. Polícia však meno dánskeho strelca nezverejnila.

Keď protiteroristická polícia v nedeľu nadránom zastrelila páchateľa útokov na ulici pred obytnou budovou, v ktorej býval, našla sa automatická puška a dve ručné strelné zbrane.
Dánska premiérka Helle Thorningová-Schmidtová a starostka Paríža Anne Hidalgová sa majú dnes večer zúčastniť na spomienkovom obrade pred kaviarňou Krudttonden, kde sa konalo podujatie na podporu slobody prejavu nazvané Umenie, bohorúhačstvo a sloboda prejavu.

KODAŇ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti