Zahraničné

Odhalili najväčšiu kyberkrádež. Pozrite si, ako celý systém fungoval

Muž a počítačová hra- ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Hackeri ukradli stovky miliónov eur.

Takmer 100 bankových a finančných inštitúcií po celom svete sa stalo terčom "bezprecedentnej kyberkrádeže".

Napísal to dnes spravodajský server BBC s odvolaním sa na antivírusovú spoločnosť Kaspersky Lab. Jej bezpečnostní experti odhadli, že hackeri ukradli od roku 2013 až doposiaľ približne miliardu dolárov (879 mil. eur), pričom sú stále aktívni.

Zdroj: Kaspersky Lab

Gang, ktorý Kaspersky Lab nazvali Carbanak, používa počítačové vírusy na infikovanie sietí spoločností sofistikovaným malvérom. Tento počítačový program umožňuje okrem iného sledovať a zaznamenávať všetko, čo sa odohráva na monitoroch pracovníkov.

Podľa firmy Kaspersky Lab metódy tohto gangu naznačujú novú etapu "kyberkrádeží", pri ktorých "kradnú užívatelia peniaze priamo z banky a vyhýbajú sa tým zasiahnutiu konečných klientov".

V niektorých prípadoch si boli zlodeji schopní poslať peniaze z bánk na vlastné účty či dokonca zadať príkaz bankomatu, aby im vo vopred stanovenú dennú hodinu vydal peniaze v hotovosti, napísal server BBC.

Každá z bankových lúpeží trvala približne od dvoch do štyroch mesiacov, pričom hackeri ukradli zakaždým približne do desať miliónov dolárov.

"Bola to veľmi brilantná a profesionálne prevedená banková lúpež," povedal hlavný bezpečnostný výskumník firmy Kaspersky Lab Sergej Golovanov, ktorého citoval server BBC.

Ako zločinci kradli peniaze

Zdroj: Kaspersky Lab

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti