Zahraničné

Ako je to vlastne v Debaľceve? Každý hovorí svoje

debalce.jpg

Zbrane úplne neutíchli práve preto, že bojujúce strany neboli schopné dohody o dôležitom dopravnom uzle.

Na východe Ukrajiny sa po ohlásenom prímerí takmer prestalo bojovať, ale neplatí to o meste Debaľceve, ktoré je akýmsi vysunutým stanovišťom Ukrajincov do územia separatistov a zároveň dôležitým dopravným uzlom medzi Doneckom a Luhanskom. Čo sa reálne v oblasti deje bojujúce strany, ako zvyčajne, prezentujú po svojom.

Separatisti sa vyhlasujú v duchu, akoby boli ukrajinské sily v meste (odhaduje sa, že je tam do 10-tisíc vojakov) už prakticky porazené a ponúkajú im kapituláciu.

"Navrhujeme, aby ukrajinskí vojaci v Debaľceve zostali nažive. Máme len jednu podmienku: musia zložiť zbrane.... Zložte zbrane a odíďte odtiaľ," povedal predstaviteľ ministerstva obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky Eduard Basurin.

No situácia možno až taká vážna nie je, naznačuje postoj Kyjeva. Už v predošlých dňoch jeho zástupcovia tvrdili, že od západu naďalej kontrolujú prístup do mesta a dnes sa opäť prezentovali sebavedomím vyhlásením.

 "Existujú minské dohody, podľa ktorých je Debaľceve naše. Neodídeme," povedal hovorca ukrajinskej armády Vladyslav Selezňov.

Ruský prezident Vladimír Putin sa po konferencii v Minsku o Debaľceve vyjadril, že situáciu vyhodnotia vojenskí experti. Zatiaľ sa tam však tvrdo bojuje.


KYJEV/TASR, TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti