Zamykanie dverí nepoznajú. Našli sme dedinu, v ktorej sa nekradne

Obec, v ktorej nezamykajú dvere
Obec, v ktorej nezamykajú dvere Zdroj: TV Markíza,

Keď odchádzajú z domu, položia metlu na prah. Aby susedia vedeli, že nie sú doma.

Dedina, v ktorej o zlodejoch a krádežiach nikdy nepočuli. Presne takú majú v Rumunsku a jej obyvatelia sú na to právom pyšní. Dokonca nepoužívajú ani kľúče. Domy si zabezpečujú naozaj svojsky.

Klasické zamykanie dverí miestnym nič nehovorí. V obci Negrilešti si pred odchodom z domu miestni len oprú o dvere metlu. V dedinke na severe krajiny žije 2-tisíc obyvateľov. Nikto z nich si nepamätá, že by sa tu niekedy kradlo. Preto nevidia ani dôvod na to, aby si zamykali dvere. Metlu dajú na prah preto, aby susedia vedeli, že nie sú doma.

„Je to veľmi starý zvyk. Navzájom si dôverujeme. Boh nám dal toto skvelé miesto na život, tak by bola škoda si ho pokaziť," vysvetľuje obyvateľka obce.Život bez kľúčov si miestni pochvaľujú. Napokon, nikdy sa nezabuchnú a vetu - zabudol som si kľúče - takisto nikdy nevyslovia.

„Mám 74 rokov a nikdy som si dom nezamkol. Dokonca ani vtedy, keď som išiel na dovolenku," prezradil ďalší dedinčan.Ľudia z Negrilešti sa dokonca nezľakli ani toho, že by sa k nim po odvysielaní tejto reportáže v rumunskej televízii nahrnuli zlodeji z okolia. S úsmevom dodávajú, že žijú skromne a nič cenné doma aj tak nemajú.


NEGRILEŠTI/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti