Zahraničné

Východ USA paralyzovala ľadová zimná búrka

Centrálne americké štáty ochromila ľadová zimná búrka.
Zdroj: TASR

Výstraha pred ľadovým vetrom sa vzťahuje na asi 50 miliónov Američanov.

Východ USA zasiahla v pondelok rekordná zima. Centrálne americké štáty ochromila ľadová zimná búrka, ktorá sa presúva k Atlantiku a jej cestu sprevádza silné sneženie, informovala tlačová agentúra Reuters.

Čerstvý sneh a ľad sužovali americké štáty Missouri, Arkansas, južnú časť Illinois, Tennessee, Kentucky, Indianu a Ohio, citoval Reuters národnú meteorolgickú službu. Meteorológovia varovali, že dážď so snehom a mrznúci dážď zasiahnu s postupom búrky aj východ a juh USA, stav núdze vyhlásili v Severnej Karolíne, Virgínii, Kentucky, Mississippi, Georgii a hlavnom meste Washington.

Letecké spoločnosti zrušili vyše 1800 vnútroštátnych letov, najviac postihnuté boli letiská v Severnej Karolíne a Tennessee. Mrznúci dážď zahalil Tennessee do ľadu, uzavrel cesty, školy i turistické atrakcie, vrátane domova kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, Gracelandu v Memphise.
Guvernér Arkansasu, ktorý zasiahol dážď so snehom, Asa Hutchinson, nariadil takmer všetkým štátnym zamestnancom, aby zostali doma. Uzavreté zostali aj školy.

V Kentucky zaznamenali šesťnásobok zvyčajného počtu dopravných nehôd, hoci tam na cesty vyrazilo vyše tisíc snežných pluhov. Parlament v Kentucky oznámil, že sa nezíde skôr ako v stredu.

Cincinnati zasypala zimná búrka 25 centimetrami čerstvého snehu a potom zamierila do hlavného mesta Washington, kde by podľa meteorológa Briana Hurleyho mohlo pribudnúť až 30 cm snehu.

Klzké vozovky v západnej Pennsylvánii zavinili v pondelok zrážku dodávky so školským autobusom prevážajúcim 13 detí necelých 100 kilometrov od Pittsburghu. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia.

Výstraha pred ľadovým vetrom sa vzťahuje na asi 50 miliónov Američanov. V meste New York zaznamenali v pondelok rekordný mráz mínus 15 stupňov Celzia, predchádzajúci rekord z 16. februára bol z roku 2003 (mínus 12,7 stupňa Celzia). A podobne na tom bol aj Washington.
Studený front by mal v stredu postúpiť k Bostonu, ktorý od začiatku februára zaznamenal najvyššiu snehovú nádielku v dejinách mesta. Len o víkendu tu pribudlo 40 cm snehu. V snahe odstrániť ho z dopravných tepien skôr, ako pribudne ďalší, nasadili na čistenie železničných koľajníc väzňov.

"Najsilnejšie sneženie postihne oblasť pri pobreží na východe Massachusetts," predpovedal Brian Hurley. V pätách novej búrky nasleduje ďalší arktický front, ktorý podľa jeho slov prinesie vo štvrtok a v piatok na východ USA ďalší silný mráz.

BOSTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti