Zahraničné

Putin, nastoľ mier, znie jasná výzva. Debaľceve vraj padlo

Ukrajinský tank prechádza po ceste medzi mestami Debaľcevo a Artemivsk.
Zdroj: TASR

Separatisti odmietali zastaviť útok na Debaľceve.

Proruskí separatisti dnes opäť odmietli zastaviť boje o východoukrajinské mesto Debaľceve. Vraj musia reagovať na ostreľovanie zo strany ukrajinskej armády. Sú to však práve bojovníci proti Kyjevu, ktorí už dlhšie intenzívne útočia na dôležitý dopravný uzol. Približne o 12.00 h zverejnili správu, že separatisti v bitke zvíťazili. Kyjev oponoval vyhlásením, že ukrajinskí vojaci stále kontrolujú tamojšiu železničnú stanicu.

Práve o ňu do značnej miery v bojoch ide. Ak by separatisti dobyli Debaľceve, scelili by svoje územie a získali priame dopravné spojenie medzi Doneckom a Luhanskom.

Separatisti vo vyhlásení ohlásili, že kontrolujú už aj železnicu.

"Separatisti tam (v Debaľceve) nič nekontrolujú. Snažia sa obsadiť stanicu, ale boje tam stále prebiehajú. Pokračujú boje o stanicu aj o predmestia," reagoval hovorca ukrajinských vládnych síl Andrij Lysenko.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ukrajinská hlava štátu Petro Porošenko pritom v noci v konferenčnom telefonickom rozhovore vyzvali ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby uplatnil svoj vplyv na separatistov a presadil prímerie.

Veľavravný však bol výrok jedného z lídrov povstalcov Denisa Pušilina. "Nemáme právo (zastaviť boje o Debaľceve). Je to morálna záležitosť. Je to vnútorné územie," vyhlásil. 

Ukrajinská armáda reagovala na situáciu rozhodnutím, že zatiaľ nezačne s odsunom zbraní od frontovej línie, hoci obidve strany podľa minulotýždňovej dohody mali spustiť sťahovanie ťažkej techniky práve dnes.

Mimo lokality Debaľceve pritom po nadobudnutí platnosti prímeria (od 15. februára) boje utíchli.

DONECK/TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.