Zahraničné

Čo sa stane s vriacou vodou, keď ju vystreknete do - 41 °C. Pozrite si video!

watergun_2781202c.jpg

Severná Amerika a Kanada zažíva extrémne mrazy.

Meteorológovia predpovedajú teploty až do -50 stupňov Celzia. Niektoré regióny tak zasiahne najchladnejšie počasie za posledné dve dekády.

Niektorí obyvatelia sa strachujú, iní majú z mrazivého počasia zábavku. Dokazuje to aj video, ktoré zverejnil na internete mladý Kanaďan. Robil pokus, čo sa stane s horúcou vodou, keď ju vystrekne vodnou zbraňou do vzduchu. V tom čase bolo vonku -41 stupňov.


S detskou zbraňou, do ktorej nalial vriacu vodu, vyšiel na verandu domu. Keď do vzduchu vystrekol vodu, na zem nestihla ani dopadnúť. Okamžite sa zmenila na prašný ľad.

Z vodnej zbrane sa tak stala ľadová zbraň. Vedci tento jav vedia racionálne vysvetliť. Horúca voda totiž reaguje s chladom oveľa rýchlejšie ako chladná voda.

Tento jav sa nazýva Mpembov efekt. Ide o paradox, pri ktorom horúca voda tuhne na ľad rýchlejšie ako voda s izbovou teplotou.

https://www.youtube.com/watch?v=xEYsO77H5UY


ONTARIO/JH, YouTube

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Do Arménska prišlo z Náhorného Karabachu už vyše 13 300 utečencov.

Arménska vláda vo vyhlásení uviedla, že do utorkových ranných hodín prekročilo hranice z Náhorného Karabachu do Arménska "celkovo 13.350 násilne vysídlených osôb". Podľa medializovaných správ v Stepanakerte, hlavnom meste Náhorného Karabachu, zaznamenávajú prílev utečencov z ostatných oblastí regiónu a hrozí tam vypuknutie humanitárnej krízy. Niekoľkomesačná blokáda Karabachu zo strany Azerbajdžanu tam spôsobila nedostatok jedla a liekov. (TASR)

Krátka správa

Najmenej sedem životov a deväť nezvestných si vyžiadali prívalové povodne na západe Mexika

Podľa guvernéra štátu Jalisco Enriqueho Alfara sa hasičom, príslušníkom Červeného kríža a záchranárom z troch okolitých miest podarilo z vody zachrániť troch ľudí. Príčinou záplav bola podľa miestnych úradov zvýšená hladina vody v potoku Jalocote, ktorý sa vylial z brehov. Následné zosuvy pôdy po prudkých dažďoch poškodili niekoľko domov a mostov. (TASR)

Krátka správa

Dopravná nehoda nákladného auta v Tunisku si vyžiadala deväť obetí a päť zranených.

Väčšina z nich bola z radov migrantov zo subsaharskej Afriky. K dopravnej nehode došlo v noci, keď sa nákladné auto prevrátilo na ceste spájajúcej mestá Nasr Allah a Menzel Mehiri v oblasti Kairouan. (TASR)

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)