Zahraničné

Grécko je Grécko, ale dlhy prudko rastú aj Španielsku

Kríza v Európe - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

A vlastne takmer všetkým.

Pozornosť Európy pútajú zase raz grécke dlhy, ale záväzky rýchlo rastú aj Španielsku - a aj mnohým ďalším štátom.

Španielsky štátny dlh v uplynulom roku vyskočil aj napriek úspornej politike vlády na rekordných 1,03 bilióna eur. To je o 7 % viac ako na konci roka 2013, uviedla španielska centrálna banka. Informovala o tom agentúra DPA.

Dlh Španielska tak zodpovedá približne 98,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, čo je o 0,5 percentuálneho bodu viac, než počítala vláda. Hodnota je najvyššia v nedávnej histórii krajiny. Podiel dlhu v pomere k HDP zatiaľ nie je presný, pretože štatistický úrad INE ešte nezverejnil konečné čísla o HDP za rok 2014.K

Konzervatívna vláda premiéra Mariana Rajoya predpokladá, že španielsky štátny dlh tento rok napriek nárastu ekonomiky prekročí 100 % HDP a v roku 2016 dosiahne 101,5 % HDP. Pokles dlhu v pomere k výkonu ekonomiky sa očakáva až od roku 2017.

Zadlženosť Španielska sa od začiatku hospodárskej krízy takmer strojnásobila. V roku 2007 predstavovali záväzky štátnych inštitúcií len 36,3 % HDP.

MADRID/ TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)