Zahraničné

Česi porušili embargo. Na Ukrajinu posielali zbrane

Export zbraní (ilustračná fotografia)
Export zbraní (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Firma posielala na Ukrajinu tovar za státisíce dolárov.

Niekoľko českých podnikov vlani dovážalo zbrane na Ukrajinu, a to s vedomím českých úradov. Tie proti tomu nezasiahli ani napriek európskemu embargu a vyhláseniu politikov, že do Kyjeva žiadne zbrane nepôjdu. Vývozné licencie pozastavilo ministerstvo priemyslu a obchodu len minulý týždeň, informoval dnes spravodajský portál iDNES.cz.

Zbrane na Ukrajinu dodávalo niekoľko českých firiem. Najmenej jedna z nich, spoločnosť CZ Hermex, ich tam dovážala počas celého roka, hoci až do júla platilo embargo Európskej únie na dovoz akéhokoľvek vojenského materiálu a technológií do krajiny, sužovanej vojnou.

Vývoz zbraní na Ukrajinu môže pre Česko znamenať medzinárodný problém

Právnik firmy CZ Hermex, Radek Ondruš, povedal pre portál iDNES.cz, že spoločnosť už nesmie dokončiť obchod, dodávku zbraní a munície ukrajinskému zákazníkovi, ktorý mali rozbehnutý. „Ministerstvo priemyslu nám na návrh ministerstva zahraničných vecí až minulý piatok (13. februára) pozastavilo vývoznú licenciu," vysvetlil právnik.

Firma CZ Hermex, ktorej ministerstvo udelilo licenciu v druhej polovici roka 2013, vyvážala na Ukrajinu tovar za státisíce dolárov. Podľa spolumajiteľa a konateľa Emila Markupa obchodovali s ukrajinskou štátnou firmou dlhšie než rok. Spomínaná štátna firma tieto zbrane pôvodne vyrábala a teraz ich repasovala. „Dodávali sme im ich ešte vlani na jeseň. Posledné dodávky odišli na konci roka," dodal Markup.

Zbrane boli podľa právnika Ondruša určené pre ukrajinskú armádu, podľa spolumajiteľa Markupa časť z nich Ukrajinci po oprave ďalej predávali. Dodávky prerušili až jesenné výbuchy v sklade v moravskej obci Vrbětice, kde firma časť tovaru skladovala. Markup tvrdí, že vie najmenej o ďalších troch firmách, ktoré vozili zbrane na Ukrajinu, ale ich názvy nepozná.

Ministerstvá zahraničných vecí a obrany, ktoré schvaľujú udeľovanie licencií, zatiaľ na zaslané otázky portálu iDNES.cz nereagovali. Vývoz zbraní na Ukrajinu môže pre Česko znamenať medzinárodný problém. Štát totiž zrejme porušil zbrojné embargo, ktoré EÚ vyhlásila voči Ukrajine vlani vo februári, keď režim vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča brutálne potlačoval demonštrácie.

Aj keď dva dni po prijatí embarga Janukovyč padol a ušiel z krajiny a nová vláda sa musela brániť proti separatistom, EÚ prehodnotila embargo až 16. júla. Až od toho dátumu bol český vývoz zbraní a munície na Ukrajinu z hľadiska EÚ legálny.


PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.