Zahraničné

Lavrov tvrdí, že Ukrajincom ponúkli ústup už v Bielorusku

Lavrov
Zdroj: TASR

V Debľaceve zahynulo 22 ukrajinských vojakov

Ukrajincom vraj už na rokovaniach v Minsku otvorene oznámili, že mesto Debaľceve stratia a zároveň dostali ponuku, ako sa môžu z neriešiteľnej situácie dostať so cťou, vyplýva z dnešného vyjadrenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. V Bielorusku poukazovali na takmer úplné obkľúčenie mesta - "kotol".

"Reč bola o tom, aby odišli so cťou, ale bez ťažkých zbraní," vyhlásil Lavrov, podľa ktorého ukrajinská strana nebola pripravená akceptovať tento návrh. Ukrajinský prezident Petro "Porošenko tvrdil, že kotla niet," tvrdí minister.

Na opustení ťažkej techniky separatisti podľa neho trvali preto, že sa údajne obávali, že by sa po stiahnutí z mesta a ústupe mohli Ukrajinci vrátiť a prejsť do protiútoku.


Lavorv zároveň pripomenul, že na iných miestach frontovej línie boje po nadobudnutí platnosti prímeria ustali.

"Prímerie sa dodržiava prakticky pozdĺž celej frontovej línie a v pár regiónoch je pripravenosť - aspoň milície to verejne deklarovali - odsunúť ťažké zbrane. Výnimkou je Debaľceve," povedal Lavrov na tlačovej konferencii v Moskve.

V Debľaceve zahynulo 22 ukrajinských vojakov

Dvadsaťdva ukrajinských vojakov zahynulo a ďalších 150 utrpelo zranenia v bojoch s proruskými separatistami, ktoré v ostatných dňoch prebiehali na východe Ukrajiny v oblasti mesta Debaľceve. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Ukrajinské vládne jednotky sa dnes ráno - po týždňoch bojov - začali z Debaľceva sťahovať. Napriek prímeriu uzavretému minulý týždeň v Minsku tam boli zo strany proruských síl vystavení intenzívnej paľbe z ťažkých zbraní.

Povstalci tvrdia, že prímerie, dohodnuté zástupcami Francúzska, Nemecka, Ukrajiny a Ruska, sa nevzťahuje na Debaľceve, ktoré je strategicky dôležitým železničným a cestným uzlom spájajúcimi dve proruskými separatistami kontrolované východoukrajinské oblasti Luhansk a Doneck.

MOSKVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg- aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.