Zbrane použité v redakcií Charlie Hebdo mohli byť zo Slovenska

Stephane Charbonnier, šéfredaktor Charlie Hebdo.
Stephane Charbonnier, šéfredaktor Charlie Hebdo Zdroj: TASR/AP

Tento typ zbraní sa v Bratislave predáva približne za 300 eur.

Pri januárovom teroristickom útoku, ktorý si v Paríži vyžiadal 17 obetí, mohli byť použité expanzné zbrane zo Slovenska, ktoré boli prerobené na funkčné útočné pušky, vzor SA-58. „Je veľmi reálne a možné, že išlo o expanzné zbrane, ktoré boli prerobené," uviedol dnes nemenovaný odborník na zbrane.

Podľa jeho ďalších slov je však po predaji ťažko zistiteľný pohyb takejto zbrane. Kúpiť si ju totiž môže ktokoľvek, kto dovŕši 18 rokov a predloží doklad totožnosti. Kupujúci však môže uviesť, že stratil doklad alebo expanznú zbraň ďalej predať bez dohľadu polície. Sfunkčniť expanznú zbraň, podľa odborníka nie je až také zložité, pokiaľ má niekto k dispozícii funkčnú hlaveň, ktorú treba vymeniť za hlaveň expanznú. Takéto zbrane, ako dnes potvrdili v jednom z bratislavských obchodov so zbraňami, sa predávajú za približne 300 eur.


Ministerstvo vnútra SR a Odbor boja proti terorizmu Prezídia Policajného zboru spolupracuje s partnermi v zahraničí na vyšetrovaní rôznych indícií a prípadov, ktoré môžu súvisieť s teroristickými útokmi. „Boj proti terorizmu nie jednoduchý a spôsoby a priebeh vyšetrovania nebudeme rozoberať cez médiá, aby nedošlo k zmareniu jednotlivých prípadov. Slovensko nemá k dispozícii tieto zbrane. Príprava prísnejšej legislatívy v prípade expanzných zbraní sa začala už na jeseň minulého roka," uviedol dnes pre TASR hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Podľa jeho slov v rámci novely zákona o strelive a strelných zbraniach, ktorú rezort vnútra predloží do legislatívneho procesu v najbližších dňoch, bude musieť mať vlastník upravenej expanznej zbrane zbrojný preukaz a zbrane budú podliehať evidencii nákupného povolenia. „Takéto zbrane budú zaradené do kategórie B. Momentálne prebieha k novele vnútorné pripomienkové konanie," dodal hovorca.

Podľa dnešných informácií denníka Nový Čas slovenská polícia dostala žiadosť od kolegov z Francúzska, aby identifikovali pôvod siedmich samopalov. Vyšetrovateľov totiž cesta po pôvode zbraní priviedla na Slovensko. Tie mali byť predané u nás legálne v obchode s expanznými, teda znefunkčnenými zbraňami, následne vyvezené do Belgicka a neskôr do Francúzska, kde sa dostali do rúk teroristom.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teror v Paríži

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.