Zahraničné

Merkelová a Hollande reagovali na Debaľceve prekvapivo pokojne

Merkelová Hollande
Zdroj: TASR

Reakcia francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vyznieva, ako by naozaj už pred týždňom v Minsku padlo rozhodnutie o obetovaní ukrajinského Debaľceva.

Po telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a ukrajinskou hlavou štátu Petrom Porošenkom totiž sa v stručnom vyjadrení akurát konštatovalo, že sa vraj dohodli, že podniknú ďalšie kroky s cieľom presadiť implementáciu dohody podpísanej pred týždňom.

Štvorica lídrov ešte vyhlásila, že schválený balík opatrení zameraných na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny musí byť implementovaný dôsledne a že zástupcovia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) by sa mali stretnúť s predstaviteľmi znepriatelených strán a presvedčiť ich o nutnosti rýchlej implementácie dohodnutých záväzkov. 

Mesto Debaľceve ovládali Ukrajinci, no v stredu 18. februára ho dobyli separatisti. 

Pred týždňom 12. februára síce lídri Nemecka, Francúzska, Ruska a Ukrajiny dohodli prímerie s platnosťou od 15. februára, ale o Debaľceve sa napríklad Putin vyjadroval veľmi zdržanlivo.

V stredu 18. februára po dobytí Debaľceva ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že už v Minsku dostali Ukrajinci návrh, že ukrajinské sily môžu ustúpiť a vyhnúť sa bojom, ak v meste zanechajú ťažkú techniku, ale ho odmietli.

PARÍŽ/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti