Rusko „opäť“ zaradilo Slovensko na zoznam nepriateľov. Tentoraz aj s konkrétnymi dôsledkami

Rusko „opäť“ zaradilo Slovensko na zoznam nepriateľov. Tentoraz aj s konkrétnymi dôsledkami
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: TASR/Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Ruská vláda aktualizovala "zoznam cudzích štátov, ktoré vykonávajú nepriateľské akcie voči ruským diplomatickým a konzulárnym misiám v zahraničí" a zaradila naň aj Grécko, Dánsko, Slovinsko, Chorvátsko a Slovensko. TASR prevzala túto informáciu v piatok z agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na tlačovú službu ruskej vlády.

Vládny dokument uvádza aj počet osôb nachádzajúcich sa na území Ruska, s ktorými môžu diplomatické misie nepriateľských krajín a ich konzulárne úrady uzatvárať pracovné zmluvy.

Grécko má tento limit stavený na 34 ľudí, Dánsko na 20 a Slovensko na 16. Slovinsko a Chorvátsko už na svojich diplomatických misiách a konzulárnych úradoch nemôžu zamestnávať miestnych zamestnancov.

Ruská vláda upozornila, že tento zoznam nie je konečný a "s prihliadnutím na prebiehajúce nepriateľské akcie cudzích štátov namierené proti ruským misiám v zahraničí" sa môže rozšíriť.

V máji minulého roka boli podobné obmedzenia uvalené na diplomatické zastúpenia Spojených štátov a Českej republiky.

RIA Novosti pripomenula, že tieto opatrenia stanovuje prezidentský výnos z 23. apríla 2021.

Nový zoznam reaguje na vyhostenie diplomatov

Ruská vláda už v marci zaradila Slovensko na zoznam krajín, ktoré podnikli voči Rusku nepriateľské kroky, z toho však nevyplývali žiadne konzekvencie.  Krajiny, ktoré Moskva zaradila na vyššie spomenutý zoznam už však pocítia konkrétne dôsledky diplomatického charakteru. Kremeľ tak reaguje na vyhostenia svojich diplomatov.

Na zozname krajín, v ktorom je Slovensko už od marca je ďalších 47 krajín: Austrália, Albánsko, Andorra, Spojené kráľovstvo, všetky členské štáty EÚ, Island, Kanada, Lichtenštajnsko, Mikronézia, Monako, Nový Zéland, Nórsko, Kórea, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, USA, Taiwan, Ukrajina, Čierna Hora, Švajčiarsko a Japonsko. 

Ministerstvo zahraničia berie na vedomie zníženie počtu miestneho personálu SR na misiách v Rusku

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR berie na vedomie rozhodnutie ruskej strany o znížení počtu miestneho personálu na slovenských diplomatických misiách v Rusku, ktoré bolo v piatok zverejnené v ruských médiách. Pre TASR to potvrdil hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

"Čakáme na oficiálne oznámenie z ruskej strany po diplomatickej línii," doplnil.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.