Zahraničné

Militanti z Boko Haram zaútočili na ostrov v Nigere

V strede je údajný šéf hnutia Boko Haram Abubakar Shekau.
V strede je údajný šéf hnutia Boko Haram Abubakar Shekau. Zdroj: YouTube

Najnovším cieľom je vytvoriť islamský emirát v oblasti Čadského jazera, zovretého medzi Nigériu, Niger, Čad a Kamerun.

Príslušníci teroristickej organizácie Boko Haram zaútočili dnes na ostrov, ležiaci na nigerskej strane Čadského jazera, a zvádzajú tam ťažké boje s vládnymi jednotkami. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Od približne 02.00 h miestneho času sa odtiaľ ozýva paľba z ťažkých zbraní a guľometov," uviedol obyvateľ neďalekej dediny N'Guigmi, ktorú sa militanti z Boko Haram pokúsili dobyť začiatkom mesiaca. Útok na ostrov bez uvedenia podrobností potvrdili aj dvaja príslušníci nigérijských bezpečnostných síl.

Čadské jazero tvorené spleťou ostrovčekov a močiarov, sa vo všeobecnosti pokladá za jednu zo základní Boko Haram. Jeho príslušníci tento týždeň zaútočili pomocou motorového kanoe na rybársku dedinu na Čadskej strane jazera, pričom zabili najmenej desať civilistov. Išlo o prvý útok militantov na čadskom území, pri ktorom zomierali ľudia. 

V snahe vytvoriť na severovýchode Nigérie islamský štát príslušníci Boko Haram zabili alebo uniesli už stovky civilistov. V uplynulých týždňoch však podnikli množstvo cezhraničných útokov.
Ich najnovším cieľom je vytvoriť islamský emirát v oblasti Čadského jazera, zovretého medzi Nigériu, Niger, Čad a Kamerun.

NIAMEY/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti