Zahraničné

Smutná nedeľa na Ukrajine! Vymena zajatcov a výbuch v Charkove

Ukrajinskí vojnoví zajatci stoja v zoradený v rade pred výmenou zajatcov pri  dedine Žolobok.
Zdroj: TASR

Porošenko sľúbil tvrdú odpoveď za Charkov, v Odese podľa neho útok zmarili

Ďalšia výmena zajatcov medzi ukrajinskými vládnymi silami a separatistami zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky by sa mohla uskutočniť začiatkom marca, oznámil dnes poradca šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Markijan Lubkivskyj.

"Máme informácie, že má byť prepustených viac ľudí. Takže očakávame, že ďalšia výmena zajatcov sa môže uskutočniť začiatkom marca," citovala poradcu SBU agentúra TASS.

Výmenou za 52 svojich bojovníkov separatisti prepustili v sobotu 139 vojakov. Výmena zajatcov sa konala v dedine Žolobok, približne 20 kilometrov západne od separatistami ovládaného mesta Luhansk. Jeden z vojakov sa rozhodol zostať v Donecku, informoval TASS.

Nie je však známe, koľko zajatcov sa nachádza na oboch stranách konfliktu, hoci doneckí separatisti tvrdia, že Kyjev zadržiava približne 580 ich druhov.


Pri výbuchu v Charkove sa zranil aj policajt

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sľúbil tvrdú odpoveď organizátorom dnešného výbuchu nálože v meste Charkov. Informovala o tom agentúra UNIAN.

"Zlo terorizmu odhalilo svoju bezohľadnú povahu. Vyjadrujem svoju najhlbšiu sústrasť príbuzným a priateľom obetí," napísal Porošenko na svojom účte na Facebooku.

Výbuch nálože označil za "trúfalý pokus rozšíriť zónu terorizmu". "Tí, ktorí boli do toho zapletení, budú čeliť tvrdej odpovedi," zdôraznil ukrajinský prezident.

Podľa agentúry TASS Porošenko na dnešnej schôdzke s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským oznámil, že tajné služby zmarili teroristický útok v Odese.

K výbuchu v Charkove došlo počas zhromaždenia a pochodu na podporu jednoty Ukrajiny. Dvaja ľudia zahynuli a 11 utrpelo zranenia, informovala televízia 112 s odvolaním sa na poradcu ukrajinského ministra vnútra Antona Heraščenka.

Jedným z mŕtvych je podľa neho známy miestny aktivista Ihor Tolmačov, druhým je policajt. Ďalší piati policajti sú medzi zranenými.

Poradca šéfa ukrajinskej tajnej služby SBU Markijan Lubkivskyj neskôr na Facebooku oznámil, že boli zadržané štyri osoby, ktoré sa mohli podieľať na príprave a spáchaní teroristických trestných činov v Charkove. Zaistili sa aj zbrane, vrátane raketometu. V meste po útoku vyhlásili najvyšší stupeň protiteroristickej pohotovosti.

Podľa agentúry Reuters Kyjev oznámil, že štvorica podstúpila výcvik v Rusku.


Agentúra Interfax-Ukrajina však citovala prokurátora Charkovskej oblasti Jurija Danilčenka, podľa ktorého bolo pri útoku použité zrejme podomácky vyrobené výbušné zariadenie, naplnené kúskami armatúry. Umiestnené bolo v plastovom vrecku a ukryté v snehu. Ako výbušnina bol s najväčšou pravdepodobnosťou použitý trinitrotoluén.

SBU sa podľa agentúry Interfax-Ukrajina domnieva, že podobné výbušné zariadenie spôsobilo 19. januára explóziu pri budove okresného súdu v Charkove

Aj napriek incidentu pokračoval v Charkove pochod na uctenie si pamiatky vojakov padlých počas protiteroristickej operácie na východe Ukrajiny. Jeho súčasťou bola i spomienková bohoslužba za účasti predstaviteľov pravoslávnej, katolíckej a protestantskej cirkvi a moslimských duchovných.

Charkov sa nachádza viac ako 200 kilometrov od frontovej línie, kde proruskí povstalci bojujú s vládnymi silami. Je jedným z miest, kde sa dnes konajú pochody pri príležitosti prvého výročia zosadenia bývalého prezidenta Viktora Janukovyča.

ŽOLOBOK, CHARKOV/TASR - aktu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.