Medvedici sa jazyk zasekol v plechovke. Záchranári ju museli uspať a previezť na bezpečné miesto

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Nevídaná záchrana ľadového medveďa. Tím ruských veterinárov pomohol medvedici, ktorej sa maškrtnosť takmer stala osudnou.

Obyvateľov odľahlej dedinky v Rusku vystrašil hlasný rev, ktorý vychádzal z hory. Onedlho zistili, čo ho vydáva. Bola to obrovská samica polárneho medveďa. Bolesť ju priviedla až k obydliam ľudí. Tí privolali pomoc. Za zvieraťom prišiel tím z moskovskej zoo.

Zviera uspali a zistili, že sa jej zasekol jazyk v plechovke s kondenzovaným mliekom. „Samica mala poškodený jazyk, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa jej rýchlo zahojí,“ uviedol veterinár Michail Alšinetskij.

Medvedicu potom prepravili na bezpečné miesto. „Nechali sme ju ešte pod sedatívami, aby sme získali čas,“ dodal veterinár. Počkajú, kým sa preberie z anestézie a budú ju pozorovať. Zviera zrejme dlhší čas nejedlo a nepilo, ktovie, ako dlho malo zakliesnený jazyk v plechovke.

„Nechali sme pri nej nejaké ryby. Bola dosť podvyživená a dehydrovaná,“ uviedla riaditeľka moskovskej zoo Svetlana Akulová.

Tento príbeh sa skončil šťastne. Vedci z celého sveta upozorňujú, že podobné situácie sa môžu stávať častejšie. Hladné ľadové medvede sa totiž stále viac približujú k ľudským sídlam a smetiskám, kde hľadajú niečo pod zub. Ich prirodzené prostredie totiž vplyvom otepľovania mizne, a tak sú od nás, ľudí, v podstate závislé.

Reportáž si môžete pozrieť vo videu hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti