Zahraničné

Ukrajinská armáda si kladie podmienku pre odsun ťažkej techniky

Ukrajinskí vládni vojaci sedia na obrnenom vozidle, ktoré jazdí po ceste von z mesta Artemivsk smerom na Debaľceve 17. februára
Ukrajinskí vládni vojaci sedia na obrnenom vozidle, ktoré jazdí po ceste von z mesta Artemivsk smerom na Debaľceve 17. februára Zdroj: TASR

Protivník musí zastaviť paľbu.

Ukrajinské vojenské velenie dnes uviedlo, že nezačne so sťahovaním ťažkých zbraní, kým proruskí separatisti neprestanú s útokmi na pozície ukrajinskej armády. Ostreľovanie pretrváva napriek tomu, že obe strany sa zaviazali rešpektovať prímerie, ktoré platí od polnoci 15. februára.

Počas víkendu proruskí separatisti a ukrajinské velenie uzavreli dohodu, že začnú so sťahovaním ťažkej bojovej techniky v súlade s harmonogramom, ktorý je súčasťou dohody podpísanej 12. februára v Minsku. 

Hovorca ukrajinskej armády Anatolij Steľmach dnes konštatoval, že intenzita ostreľovania sa v posledných dňoch citeľne znížila a v noci nadnes boli pozície ukrajinskej armády terčom paľby protivníka len dvakrát - v prvom prípade z ručných zbraní, v druhom prípade bolo nasadené delostrelectvo. Iný hovorca ukrajinských ozbrojených síl, Vladyslav Selezňov, však spresnil, že práve vzhľadom na pokračujúcu paľbu "nemôže byť zatiaľ ani reči o stiahnutí zbraní".

Proruskí separatisti aj dnes zopakovali, že pokračujú v sťahovaní svojich zbraní od demarkačnej čiary v súlade s minskými dohodami. Pre agentúru RIA Novosti to dnes vyhlásil jeden z lídrov Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), Vladislav Dejnego, ktorý však nijako nekomentoval vyhlásenie hovorcu ukrajinskej armády Selezňova.

Koncentrácia sily a techniky v Donecku

Dejnego zdôraznil, že povstalci rešpektujú dohodu o prímerí. "Je ticho. Prímerie sa prakticky neporušuje. Len zriedka sa ozvú výstrely z ručných zbraní a mínometná paľba," spresnil.

Agentúra UNIAN s odvolaním sa na vládne vojenské zdroje informovala, že v oblasti južne od Donecka badať upevňovanie pozícií protivníka a sústreďovanie posíl. Najzložitejšia je situácia v oblasti smerom na prístavné mesto Mariupol, tvrdí ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk. 

Povstalci tam podľa neho za posledných 24 hodín presunuli najmenej 350 ľudí, 15 nákladných a 20 obrnených vozidiel vrátane šiestich tankov. 

Koncentráciu živej sily a techniky podľa Tymčuka badať aj v Donecku, kam sa zrejme presunul rad jednotiek, ktoré sa v uplynulých týždňoch zapojili do bojov o Debaľceve, odkiaľ sa minulý týždeň stiahla ukrajinská armáda. 

Podľa agentúry Ukrinform odvolávajúcej sa na velenie vládnej protiteroristickej operácie (ATO), vládne jednotky naďalej udržiavajú obranu demarkačnej čiary, pričom "nereagujú na provokácie protivníka".

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti