Zahraničné

Vynašli softvér, ktorý lokalizuje teroristov a nezvestných

Ilustračné foto.
Islamský štát popravil 8 policajtov Zdroj: Twitter.com

Softvér porovnáva videá s celosvetovou multimediálnou databázou.

Mohol by pomôcť lokalizovať miesta, na ktorých teroristi zadržiavajú zajatcov, alebo identifikovať nezvestné osoby. Vedci zo Španielska predstavili softvér, ktorý dokáže skenovať video a určiť, kde presne ho nakrútili.

Systém by mohol pomôcť odhaliť miesta, kde teroristi popravujú svojich zajatcov. Výskumníci zo španielskej univerzity Ramóna Llulla vytvorili spôsob, ktorý pomáha lokalizovať video pomocou audiovizuálneho obsahu, ktorý porovnáva s celosvetovou multimediálnou databázou.

Akustická informácia môže byť rovnako podstatná ako vizuálna

V budúcnosti bude pomáhať pri hľadaní nezvestných osôb. Stačí, ak únoscovia zverejnia ich fotografiu na sociálnej sieti. Výskumníci tvrdia, že by sa dal využiť aj pri lokalizovaní miest, kde teroristi popravujú svoje obete. Metóda je založená na rozpoznávaní obrazov a skúmaní zvukovej stopy.

„Akustická informácia môže byť rovnako podstatná ako vizuálna," povedal jeden z autorov Xavier Sevillano. „Skúmame fyzické a matematické vektory, ale aj zvuk. Tento spôsob už priniesol pozitívne výsledky," dodal.

Mnoho videí je dostupných na internete spolu s informáciou o mieste, kde boli nakrútené. Existuje však aj veľa videí, ktoré túto informáciu neprinášajú. Všetky dáta sú spájané dohromady a zoskupené do algoritmu, ktorý vynašli vedci. Práve to umožňuje ich vzájomné porovnávanie so zbierkou už nakrútených videí z celého sveta.

BARCELONA/DAILYMAIL.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.