Zahraničné

62-ročný Čech zabil v krčme sedem mužov a ženu. Poznáme dôvod

Krcma.

Muž strieľal na hostí vo vnútri reštaurácie.

Po dnešnej streľbe v reštaurácii Družba v moravskom meste Uherský Brod je osem mŕtvych, informoval český minister vnútra Milan Chovanec. Podľa jeho slov zahynul aj páchateľ. Starosta mesta Patrik Kunčar uviedol, že útočník sa zastrelil sám.

Okolo 14.30 h vtrhla do podniku zásahová jednotka a ozvali sa výbuchy, uviedli portál Novinky.cz a Česká televízia (ČT). Podľa starostu mesta Kunčara a mestských webových stránok vtrhol strelec, asi 60-ročný miestny občan, do reštaurácie okolo 13.00 h, bol ozbrojený dvoma strelnými zbraňami a spustil okolo seba bezhlavú paľbu. Padlo až okolo 25 výstrelov. Vo vnútri sa nachádzalo asi 20 ľudí. Okrem mŕtvych je po čine aj niekoľko zranených, uviedol reportér ČT. Podľa starostu Kunčara (KDU-ČSL) nebol páchateľ "duševne v poriadku".

Medzi obeťami je sedem mužov a jedna žena

Medzi zabitými obeťami je podľa úradov sedem mužov a jedna žena. Motív konania páchateľa sa vyšetruje, ale podľa predbežných správ ide o kombináciu osobných dôvodov. Záchranári zatiaľ odviezli do nemocnice jednu vážne zranenú ženu, servírku, ale počas prevozu s nimi komunikovala a je v stabilizovanom stave. Jedného muža vyslobodili zasahujúci policajti z toalety, kde sa skryl a zamkol počas streľby.

Záchranári sú stále vo vnútri reštaurácie, nad ktorou krúži policajný vrtuľník. Reštaurácia Družba sa nachádza v blízkosti miesta s rušnou premávkou, ale nie priamo v centre. Neďaleko je aj aquapark. Okolie miesta polícia nepriedušne uzavrela a obyvateľov varovala megafónom, aby sa lokalite vyhli. Do Uherského Brodu, mesta so 17.000 obyvateľmi neďaleko hranice so Slovenskom, mieri minister vnútra Chovanec (ČSSD) a policajný prezident Tomáš Tuhý. Ešte dnes sa očakáva ich tlačová konferencia, na ktorej zhrnú dostupné informácie.

Hovorkyňa českej televízie Prima uviedla, že útočník pred činom telefonoval do televízie na linku Krimi správ, určenú divákom. Novinár, ktorý sa s mužom rozprával, nebral telefonát na ľahkú váhu a informoval o ňom políciu. K streľbe sa vyjadril takisto český premiér Bohuslav Sobotka. "Som rovnako ako väčšina občanov šokovaný tragickým útokom, ktorý sa dnes odohral v Uherskom Brode. Rád by som vyjadril hlbokú ľútosť a úprimnú sústrasť rodinám a príbuzným obetí, ktoré si streľba vyžiadala," napísal premiér v texte rozposlanom médiám vrátane portálu iDNES.cz. Sobotka poveril ministra Chovanca, aby osobne dohliadol na vyšetrovanie udalosti.

Obyvatelia Uherského Brodu sú v šoku. "Nikto neverí, že sa niečo také mohlo stať v takom malom meste. Vôbec si neviem predstaviť, aké dôsledky to bude mať na budúci život v tomto meste," dodal starosta, ktorého citoval spravodajský portál ČT. Očitým svedkom útoku bol v prvých chvíľach tiež majiteľ reštaurácie Pavel Karlík. Podľa jeho slov prišiel človek, vytiahol krátku zbraň a začal páliť do ľudí. "Okamžite som spolu s ďalšími hosťami, ktorí potom zavolali záchranku a políciu, začal unikať zadným vchodom na ulicu. Najprv sme verili, že to bola trebárs len plynová pištoľ, ale keď z reštaurácie vybehla zranená žena, bolo to jasné," opísal situáciu majiteľ.

Streľbu nahlásil polícii aj Vlastimil Šmíd, riaditeľ Centra plaveckých aktivít Delfín, ktoré sa nachádza vedľa reštaurácie. "Štyria ľudia ušli z reštaurácie zadným vchodom a ukryli sa u nás. Neboli zranení, len vydesení. Ja som zavolal políciu, ktorá takmer okamžite prišla," povedal riaditeľ pre portál Aktuálně.cz.UHERSKÝ BROD/TASR, TN.cz, idnes.cz, lidovky.cz, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti