Zahraničné

Príbehy obetí: Zomierali štamgasti, ktorí prišli na pivečko a menu

Ľudia zapaľujú sviečky počas pietnej spomienky
Ľudia zapaľujú sviečky počas pietnej spomienky Zdroj: TASR

Starší pán pripravil o život osem ľudí. Zbraň potom namieril aj proti sebe.

Piety za obete streľby v Uherskom Brode sa zúčastnil aj zamestnanec reštaurácie Martin Polák. „Vraj to bolo ako na jatkách," povedal v rozhovore pre Českú televíziu. Všetkých mŕtvych poznal, boli to štamgasti.

„V podstate som ich poznal všetkých, chodili tam denne. Neviem kto tam bol, viem len niektoré mená. Je to jednoducho hrôza, všetci boli dôchodcovia. Pokiaľ viem, na začiatku útočník strieľal bezhlavo. Prišiel a strieľal, vraj to bolo ako na jatkách," popísal Polák v rozhovore.

Strelec, 62-ročný Zdeněk Kovář, do reštaurácie nechodil, ale Polák býval asi dvesto metrov od neho. „Jeho žena je trochu vyšinutá. Vykrikuje doobedu, cez víkendy, že ju sledujú z vesmíru a podobné veci. U nej by sa to dalo čakať, ale o ňom som vôbec nevedel," dodal. Zamestnanec reštaurácie nerozumie, prečo si strelec vybral práve Družbu.

Riaditeľ polície potvrdil, že policajti vyslaní na miesto boli v kontakte so strelcom predtým, ako si siahol na život. Vyjednávanie sa však neuberalo pozitívnym smerom a policajti sa preto rozhodli, že zasiahnu.

Policajti mali nepriestrelné vesty. Vstúpili do reštaurácie a na zemi a na stoličkách zbadali ľudí. Vtedy ešte nevedeli, či sú mŕtvi alebo len zranení. Páchateľ sa skryl za barový pult, na výzvy policajtov nereagoval a strieľal aj na nich. Podľa slov Tkadlečka to bola iba šťastná náhoda, že policajtov nezasiahol.

Strelec vraj vystrieľal ľudí pri jednom stole

Alena Kubáňová prišla pri streľbe o svojho kamaráta Václava. "Minulý týždeň sme tu sedeli spolu na obede. Chodili sme sem každý štvrtok. Náhoda, že sa to stalo práve v utorok. Keby si vybral štvrtok, neboli by sme medzi živými. Modlili sme sa, nech to nie je Václav, ale večer sme už dostali správu," povedala so slzami v očiach.

Strelec vraj strieľal iba na jeden stôl. Prečo si vybral práve ten, pri ktorom sedel Václav, pani Alena nevie. "Myslím, že na iné stoly nestrieľal. Prišiel k stolu a strelil do hlavy všetkých sedem ľudí. Či tam bola aj tá žena, to neviem," dodala v rozhovore.


Petrovi život zachránila návšteva toalety

Petr Gabriel sa so strelcom míňal na schodoch. „Predbehol som staršieho človeka v modrej bunde. Povedal som mu, že ho predbehnem, lebo som mladší, ale že sa mu určite ujde obed," popísal v rozhovore posledné minúty pred streľbou.

Jeho prvé kroky v reštaurácií smerovali na toalety, čo mu pravdepodobne zachránilo život. „Keď som si sadol, začul som výstrely a výkriky. Okamžite som volal záchranku a potom manželke," dodal. Na toalete bol v tú chvíľu sám. Z reštaurácie stále počul krik a padanie skla na zem. „Pripomenulo mi to Paríž. Bol som v spojení s manželkou a snažil som sa rozprávať potichu. Hovorila, aby som sa upokojil a že sa to už rieši. Bolo mi jasné, že sa zásahovka nemôže dostať dovnútra, pretože na nich stále strieľal," opisuje minúty hrôzy mladý muž.

V reštaurácií sa nachádzali aj ďalší návštevníci. „Sedel som vo vnútri, dával si pivo. Počul som streľbu. Sedel som otočený chrbtom. Ostatní chlapi od stola začali utekať preč zadným vchodom, tak som bežal aj ja," prezradil jeden z mužov, ktorí boli na mieste.

Pri útoku prišiel o život aj príbuzný Ludmily Koníčkovej. „Chodil sem na obedy. Žil sám, bol už dlho rozvedený. Spoznali ho záchranári, ktorí sa na miesto dostali. Môj muž jazdil sanitkou 41 rokov a má tam známych. Tak sme sa dozvedeli, že je medzi obeťami," povedala v rozhovore pre blesk.cz pani Ludmila. Nebohý bol bratrancom jej manžela.

O svojich priateľov prišiel aj ďalší obyvateľ Uherského Brodu. „Jeden z nich mal 27 rokov, druhý tesne pred dôchodkom a tretí okolo šesťdesiatky. Všetci miestni, veď sem nikto iný nechodil. Zastreliť takého chlapa skôr, ako tam vošiel," povedal v rozhovore pre blesk.cz.

UHERSKÝ BROD/BLESK.cz, IDNES.cz, pt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti