Zahraničné

Nový termín apokalypsy je 5. február 2040. Ľudstvo by však malo prežiť

Zrážka zeme s asteroidom - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Zem sa má stretnúť s asteroidom 2011 AG5.

Vedci oznámili, že za 26 rokov sa so Zemou zrazí asteroid 2011 AG5. Bude mať veľkosť asi 150 metrov. Katastrofa má nastať 5. februára 2040 a pravdepodobnosť, že sa tak stane je 1 ku 625.

Presnejšie údaje o trase asteroidu a pravdepodobnosť jeho zrážsky s modrou planétou získajú vedci v priebehu najbližších rokov. A dôvod? Nebeské teleso bude vo vhodnej vzdialenosti od Zeme.

Následkom „stretnutia" asteroidu 2011 AG5 so Zemou zomrie niekoľko miliónov ľudí. Vedci sa však domnievajú, že ľudstvo úplne nezanikne, píše portál Hlas Ruska.
NASA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

V Náhornom Karabachu bolo násilne vysídlených vyše 10-tisíc ľudí, ktorí sú nútení bez jedla žiť pod holým nebom.

Uviedol to arménsky minister zahraničných vecí Ararat Mirzojan. Arménsko obvinilo Azerbajdžan z "etnických čistiek a masových zverstiev" voči arménskej populácii v Karabachu. Azerbajdžan tento región v priebehu utorka a stredy vojensky obsadil. (TASR)

Krátka správa

Ruské úrady počas protivojnových protestov zatkli vyše 20-tisíc ľudí za účasť na mierumilovných protestoch.

Vyhlásila expertka Organizácie spojených národov (OSN) Marijana Kacarovová počas diskusie o situácii v Rusku na pôde Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) v Ženeve. Kacarovová ďalej uviedla, že proti zatknutým bolo v Rusku vznesených 600 obvinení za "protivojnové aktivity". Pripomenula prípad Olega Orlova z ruskej mimovládnej neziskovej organizácie na ochranu ľudských práv Memorial, ktorá minulý rok získala Nobelovu cenu za mier. Orlov je jedným z obvinených a hrozí mu 15 rokov za mrežami. (TASR)

Krátka správa

V dôsledku záplav bolo z Líbye vnútorne vysídlených už vyše 43 000 ľudí.

Oznámila to vo štvrtok Medzinárodná organizácia pre migráciu. Obyvatelia z postihnutých oblastí naliehavo potrebujú pitnú vodu, jedlo, aj psychosociálnu pomoc a podporu duševného zdravia.

Krátka správa

Frakcia maďarského Fideszu nepodporí vstup Švédska do NATO.

Uviedli to poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP, ktorí rokujú druhý deň v severomaďarskom Ostrihome. Poslanci si v rámci tohto výjazdového rokovania pozreli desaťminútový švédsky dokumentárny film s kritickým obsahom k demokracii v Maďarsku. Gulyás o filme povedal, že je šokujúci a plný klamstiev. Maďarsko podľa jeho slov očakáva od Štokholmu vysvetlenie.