Zahraničné

Z väzenia ušli podozriví z vraždy našich horolezcov Dobeša a Šperku

Zavraždení horolezci Anton Dobeš a Peter Šperka
Zdroj: TVMarkíza

Dvojica na úteku patrí k približne desiatke podozrivých militantov z islamistickej skupiny Laškare Džangví.

Dvojica pakistanských militantov zodpovedných za masaker účastníkov medzinárodnej horolezeckej výpravy z roku 2013 utiekla dnes v skorých ranných hodinách z väzenia, ktoré sa nachádza v administratívnej oblasti Gilgit-Baltistán na severe krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Militanti, čakajúci za mrežami na súdny proces, útek uskutočnili spolu s dvoma ďalšími väzňami, ktorých stráž pri pokuse zastrelila. Štvorica si z väzenských barakov vykopala tunel k vonkajšiemu múru zariadenia. V súvislosti s vyšetrovaním boli dočasne prepustení zo služby dvaja zamestnanci, uviedlo vedenie väznice.

Dvojica väzňov na úteku patrí k približne desiatke podozrivých militantov z islamistickej skupiny Laškare Džangví, ktorá v júni 2013 zabila v základnom tábore osemtisícovky Nanga Parbat desať zahraničných horolezcov a ich pakistanského sprievodcu. Medzi obeťami boli i dvaja slovenskí horolezci - Peter Šperka a Anton Dobeš.

V dôsledku tohto incidentu zaznamenal Pakistan prudký pokles v oblasti horolezeckého turizmu. K útoku sa pôvodne prihlásilo hnutie Taliban, väčšina zatknutých však patrí k skupine Laškare Džangví (Džangvího armáda), ktorá pozostáva z extrémistických sunnitských moslimov iba voľne zviazaných s pakistanskými talibmi. 


ISLAMABAD/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.