Nečakaná dohra izraelského útoku: Iránske drony, ktoré zničili v Sýrii, vraj chceli Rusi

Nečakaná dohra izraelského útoku: Iránske drony, ktoré zničili v Sýrii, vraj chceli Rusi
Vojenské drony v podzemnej základni iránskej armády. Zdroj: Profimedia.sk

Izrael zničil sklad iránskych dronov v Sýrii. Na prvý pohľad „bežná“ správa z Blízkeho východu však tentoraz má závažnejšiu zápletku. Drony totiž mali skončiť v Rusku.

Incident podľa analytikov reflektuje okrem iného i napäté vzťahy medzi Izraelom a Ruskom. To, že sa Moskva obracia na Teherán je znakom zúfalstva, iránske drony sú totiž na ukrajinskom bojisku takmer nepoužiteľné, dodávajú analytici.

Jedným z objektov, ktorý bol zničený pri piatkových úderoch Izraela v okolí Damasku bol podľa denníka Jerusalem Post sklad, v ktorom sa kompletizovali elektronické súčiastky a čipy používané pri výrobe rakiet a dronov. Hotové produkty mali smerovať na neznáme miesto.

Že by cieľovým zákazníkom mohlo byť Rusko, naznačil nedávno americký prezident Joe Biden, podľa ktorého ruskí predstavitelia navštívili iránske letisko, aby si bezpilotné stroje pozreli v akcii.

Zásielku dronov nepriamo potvrdila aj ruská štátna agentúra TASS, ktorá citovala iránskeho predstaviteľa, podľa ktorého už Teherán „pripravil zbrane a vybavenie pre export do priateľských krajín“. Hoci Irán opakuje, že do vojny na Ukrajine sa nemieni nijako zapájať, zároveň však dodáva, že vojenská spolupráca s Ruskom je „dlhodobou záležitosťou“.

Izrael sa obáva iránskeho tlaku na Rusko

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) potvrdilo, že cieľom izraelského útoku boli iránske drony. „Nedávne izraelské bombardovanie sýrskych cieľov a iránskych dronov bolo znamením odhodlania izraelského premiéra Jaira Lapida zaviesť červenú líniu,“ uviedlo SOHR.

Vzťahy medzi Ruskom a Izraelom sa od začiatku invázie na Ukrajine zhoršili. Sériu diplomatických prestreliek medzi krajinami spustilo obvinenie zo strany Moskvy, že Izrael podporuje „neonacistický režim na Ukrajine“. Olej do ohňa potom pridal aj šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, ktorý vyhlásil, že najväčší antisemiti boli samotní Židia. To už ale bolo priveľa aj na Vladimira Putina, ktorý sa za výrok svojho ministra neskôr ospravedlnil.

Portál Defense One v komentári podotkol, že Izrael sa obáva iránskeho tlaku na Rusko, aby zasiahlo proti izraelským útokom na svoje vojenské ciele v Sýrii. Moskva, aj napriek dlhodobému spojenectvu s Teheránom, si doteraz v zložitom geopolitickom bludisku nechávala zadné vrátka k Tel Avivu s tým, že Izraelu nechala proti Iránu a Hizballáhu na území Sýrie voľnú ruku, píše portál Defense one.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti