Zahraničné

Ďalší svedok odhalil desivé detaily o masakri v reštaurácii Družba

Michal, jeden z preživších z útoku v reštaurácii Družba v Uherskom Brode.
Michal, jeden z preživších z útoku v reštaurácii Družba v Uherskom Brode. Zdroj: novinky.cz

„Keby chcel, zabil by aj nás. Ležali sme tri metre od neho. A keby Jirka nezobral odvahu s tou stoličkou, ležal by som tam už navždy," dodáva Michal na koniec.

Michal mal šťastie v nešťastí. S kamarátom len o vlások utiekli pred masakrom v reštaurácii v Uherskom Brode. Pri jeho opise nabieha mráz po chrbte.

S kamarátom išli ako zvyčajne na obed do reštaurácie Družba, keď do vnútra vošiel Zdeněk K. a vytiahol pištoľ. V reštaurácii bolo približne 15 ľudí, no keby vrah prišiel o niekoľko minút skôr, mŕtvych by bolo oveľa viac.

„Stihli sme zjesť asi dve sústa, keď v tom začala streľba. Okamžite sme sa stiahli pod stôl. Zomlelo sa to v priebehu jednej sekundy. Videl som kamaráta ako klesá, tak som si ľahol tiež. Bohužiaľ, skupinka starších mužov nestihla zareagovať tak rýchlo ako my," hovorí pre  Michal portál novinky.cz.

„Sklá boli rozbité a guľky ostávali v dreve. Bol to otrasný pohľad, ktorý mi ostane v pamäti ešte veľmi dlho. Aj keď boli ľudia zranení, schovávali sa rýchlo za stoly," pokračuje v rozprávaní 21-ročný mladík.

Michalovi a Jirkovi zachránilo život to, že sa stiahli pod stôl. „Dookola sme si s Jirkom hovorili, že to dopadne dobre. Šepkal som mu, že nech leží v pokoji a že nech sa hrá na mŕtveho. Po chvíľke, keď streľba ustála, Jirka vstal a rozbehol sa oproti vrahovi so stoličkou v ruke," opisuje dramatické udalosti svedok.

Michal sa skrýval za barom, z kade cez okienko na obedy preliezol do skladu. Celú dobu dúfal, že vrah ho tam nepôjde hľadať. Nakoniec našiel zadný východ a dostal sa von. Pred reštauráciou sa stretol s Jirkom, ktorý už volal na políciu. Sám tvrdí, že sa po druhýkrát narodil.

„Keby chcel, zabil by aj nás. Ležali sme tri metre od neho. A keby Jirka nezobral odvahu s tou stoličkou, ležal by som tam už navždy," dodáva Michal na koniec.

Obom statočným chlapcom sa podarilo ešte zachrániť ďalších troch ľudí. Okrem nich unikli pred smrťou dvaja kuchári a čašníci. Ostatní hostia bohužiaľ také šťastie nemali.

UHERSKÝ BROD/ novinky.cz, bh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti