Zahraničné

Porošenko chce požiadať o vyslanie mierových síl

Porošenko
Zdroj: TASR

Intenzita bojov na východe Ukrajiny sa v posledných dňoch postupne znížila s tým, ako nadobudlo účinnosť prímerie.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal dnes dekrét, ktorý jeho krajine umožní oficiálne požiadať o vyslanie medzinárodných mierových síl na východ Ukrajiny, kde vládne sily bojujú so separatistami. Informovala o tom agentúra AP.

Porošenkova kancelária oznámila, že žiadosť o vyslanie medzinárodného kontingentu bude adresovaná Organizácii Spojených národov a Európskej únii. Kancelária neposkytla bližšie podrobnosti o zložení misie a časovom pláne, ale proti tejto myšlienke sa dôrazne postavilo Rusko.

Intenzita bojov na východe Ukrajiny sa v posledných dňoch postupne znížila s tým, ako nadobudlo účinnosť prímerie uzatvorené minulý mesiac v Minsku. Obe strany konfliktu sa však sťažovali na sporadické porušenia prímeria.

Viac ako 6000 obetí zaznamenal Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) od začiatku konfliktu na východe Ukrajiny medzi vládou a proruskými separatistami spred takmer roka.

Podľa tejto organizácie so sídlom v Ženeve stovky civilistov a členov vojenského personálu zomreli iba v posledných týždňoch po eskalácii bojov, prevažne v oblasti letiska v Donecku a v oblasti mesta Debaľceve, píše agentúra AP.

Podľa dnešného vyhlásenia vysokého komisára OSN pre ľudské práva Zajda Raada Husajna vyšetrovatelia z jeho úradu zistili "neľútostnú devastáciu civilných životov a infraštruktúry" v obliehanom regióne, kde Ruskom podporovaní separatisti bojujú proti jednotkám ukrajinskej vlády.

Zatiaľ čo Rusko odmieta zapojenie svojich jednotiek v bojoch na Ukrajine, OHCHR hovorí o "spoľahlivých správach, naznačujúcich pretrvávajúci prísun ťažkej bojovej techniky a zahraničných bojovníkov" z Ruska k separatistom v období od vlaňajšieho decembra.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.