Zahraničné

Vatikán je v pohotovosti pre prípad možného útoku z Islamského štátu

Vatikán
Vatikán Zdroj: shuterstock.com

Militanti z IS sa už opakovane vyhrážali útokmi na katolícke ciele v Ríme.

Vatikán je v pohotovosti pre prípad možného útoku islamských militantov na tento mestský štát alebo na pápeža Františka, no úrady nemajú informácie o žiadnej konkrétnej hrozbe. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na šéfa vatikánskej bezpečnosti Domenica Gianiho.

"Hrozba existuje. To je záver z rozhovorov s talianskymi a zahraničnými kolegami," uviedol Giani pre časopis Polizia Moderna v reakcii na otázku, či sú vierohodné vyhrážky zo strany radikálov z teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

"Momentálne môžem povedať, že nevieme o žiadnom pláne útoku na Vatikán alebo Svätého Otca," dodal Giani v rozhovore pre Polizia Moderna. Potvrdil ale, že úroveň výstrahy je dlhodobo vysoká nielen vo Vatikáne, ale aj v jeho okolí.

Pápeža aj väčšinu mestského štátu chráni podľa informácií Reuters asi 130 agentov pod vedením Gianiho spolu s príslušníkmi Švajčiarskej gardy, zatiaľ čo talianska polícia stráži vonkajšie priestory vrátane Námestia svätého Petra.

Militanti z IS sa už opakovane vyhrážali útokmi na katolícke ciele v Ríme, čomu sa vo veľkom venovali aj talianske médiá. Vo videu islamských radikálov, na ktorom popravili v Líbyi 21 koptských kresťanov, jeden z vrahov povedal: "Bezpečnosť pre vašich križiakov je niečo, čo si môžete len želať ... Dobyjeme Rím, ak to Alah dá."

Internetové stránky ozbrojencov zverejnili aj fotomontáž, na ktorej veje čierna zástava IS z egyptského obelisku na Námestí svätého Petra v centre Vatikánu.

RÍM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.