Zahraničné

Borisa Nemcova pochovali

Pohreb Borisa Nemcova
Pohreb Borisa Nemcova Zdroj: AP

Politika zavraždili minulý týždeň v blízkosti Kremľa.

Stovky Rusov prišli vzdať úctu Borisovi Nemcovovi. Mnohí z nich mu priniesli kyticu červených karafiátov. Nemcov leží v otvorenej rakve v Sakharovom centre v Moskve.

Medzičasom sa jeho priateľka Anna Duritskaya, ktorá s ním bola v čase vraždy a patrí medzi kľúčových svedkov vo vyšetrovaní, odcestovala domov na Ukrajinu. Ruský prezident odmieta akékoľvek zapojenie do vraždy politika, ktorého minulý týždeň zastrelili v blízkosti Kremľa.

Priatelia Borisa Nemcova tvrdia, že sa stal obeťou atmosféry nenávisti voči ľuďom, ktorí kritizujú prezidenta Putina. Medzi smútiacimi sa objavil aj vicepremiér Arkady Dvorkovič. Do miestnosti, kde je vystavené telo mŕtveho politika doniesol červenú kyticu.

Úctu prišiel vzdať aj bývalý premiér Veľkej Británie John Major, ktorý zastúpil súčasného premiéra Davida Camerona. Väčšina smútiacich sú liberáli, ktorých hlboko znepokojila vražda opozičného politika.


Európa kritizuje Rusov za zákaz účasti na pohrebe Nemcova

Európska únia dnes kritizovala ruskú vládu za to, že dvoch volených politikov zo štátov EÚ nepustila na pohreb opozičného politika Borisa Nemcova.Tisíce ľudí s kvetmi a sviečkami sa zhromaždili dnes pred Sacharovovým centrom v Moskve, aby sa rozlúčili so zavraždeným opozičným politikom Borisom Nemcovom.

Na pohrebe sa chceli zúčastniť aj lotyšská europoslankyňa Sandra Kalniete a predseda poľského Senátu Bogdan Borusiewicz. Lotyšskú europoslankyňu z frakcie Európskej ľudovej strany zastavili na moskovskom letisku Šeremetievo a musela sa vrátiť späť do Bruselu.

Hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Maja Kocijančičová uviedla, že ide o "jasné porušenie základných princípov"; toto rozhodnutie Moskvy je navyše v rozpore s dohodami medzi EÚ a Ruskom o vízovom režime. Kocijančičová, ktorá je zároveň hovorkyňou šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej, označila za nedôveryhodné dôvody poskytnuté Moskvou, podľa ktorých "prítomnosť lotyšskej europoslankyne by mohla predstavovať hrozbu pre bezpečnosť alebo verejný poriadok v Rusku".

Na obranu poslankyne vystúpil aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, ktorý vo vyhlásení pre médiá uviedol, že rozhodnutie Moskvy je "vážnou urážkou pre vzťahy medzi EÚ a Ruskom". Zároveň požiadal Moskvu o "oficiálne vysvetlenie".

Skupinu európskych liberálov a demokratov v EP (ALDE) zastupoval na pohrebe v Moskve litovský europoslanec Petras Austrevičius. Šéf ALDE Guy Verhofstadt pri tejto príležitosti ocenil dlhoročnú spoluprácu s Nemcovovou opozičnou liberálnou stranou RPR-PARNAS a uviedol, že Nemcov zomrel preto, lebo bojoval za lepšiu krajinu pre každého Rusa.

"My v Európe sme mali urobiť oveľa viac, aby sme ho i jeho vec podporili," uviedol Verhofstadt. Pripomenul, že na pozvanie ALDE zavíta na marcové plenárne zasadnutie EP v Štrasburgu bývalý ruský premiér a spolupredseda RPR-PARNAS Michail Kasianov.

MOSCOW/DAILYMAIL.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.