Zahraničné

USA a Izrael sa doťahujú pre Irán. V hre sú jadrové zbrane

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas prejavu pred obomi komorami amerického Kongresu vo Washingtone
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas prejavu pred obomi komorami amerického Kongresu vo Washingtone Zdroj: TASR

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu žiada USA o tvrdší prístup k iránskemu jadrovému programu.

Medzinárodná dohoda o iránskom jadrovom programe bude v podstate "zárukou", aby Irán mohol vyrobiť jadrovú zbraň a spustiť nebezpečné preteky v jadrovom zbrojení v regióne. Vyhlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v americkom Kongrese.

"Neblokuje cestu Iránu k bombe, ale dláždi cestu Iránu k bombe," povedal v prejave pred oboma komorami Kongresu, ktorý citovala agentúra DPA. Netanjahu tak reagoval na aktuálne vyjednávanie medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami, ktorého cieľom je konečné riešenie problematiky okolo sporného iránskeho jadrového programu.

Izraelský premiér označil pripravovanú dohodu za "zlé riešenie", namiesto toho žiadal "oveľa lepšie riešenie" a tvrdší postoj voči Iránu.

Sankcie voči Iránu by sa podľa Netanjahua nemali zrušiť pokiaľ Irán neskončí s agresiou voči susedným štátom, podporou terorizmu a neprestane s vyhrážkami na vyhladenie Izraela.

Žiadna schodná alternatíva

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu neponúkol počas svojho prejavu v americkom Kongrese žiadnu "schodnú alternatívu" pre jadrové rokovania s Iránom. 

Vyhlásil to dnes americký prezident Barack Obama, ktorý na tlačovej konferencii v Oválnej pracovni Bieleho dom za účasti ministra obrany Asha Cartera reagoval na Netanjahuov prejav pred oboma komorami Kongresu, napísala agentúra AP.

Obama uviedol, že si prečítal dnešný prepis Netanjahuovho prejavu a nebolo tam "nič nové".

Netanjahu mal podľa neho úplne rovnaký prejav v čase, keď varoval pred uzatvorením dočasnej dohody s Iránom. Dohoda vtedy viedla k zmrazeniu a zvráteniu iránskeho nukleárneho programu, dodal Obama.

Netanjahuova alternatíva k aktuálnym rokovaniam, ktoré odmieta, znamená neuzavrieť žiadnu dohodu, povedal Obama. To by však podľa neho znamenalo, že Irán by zdvojnásobil úsilie v tomto smere.

Netanjahu má väčšie sympatie k republikánom

Príchod izraelského premiéra na spoločné zasadanie oboch komôr amerického Kongresu sprevádzal dlhý potlesk a ovácie. Poslanci ho vítali v stoji a keď prechádzal sálou, podávali si s ním ruky. 

Politickí komentátori prirovnali tento spôsob Netanjahuovho prijatia k vítaniu amerického prezidenta Baracka Obamu, keď prichádza predniesť každoročný prejav o stave Únie, konštatovala DPA.

Izraelského premiéra pozval do Kongresu republikánsky šéf snemovne John Boehner. Tento krok však v rozpore so zvyklosťami vopred nekonzultoval s Bielym domom, čo vyvolalo rozhorčenie nielen v radoch Obamovej administratívy. Jeho dnešný prejav preto bojkotovalo 60 demokratov.

S Obamom sa nestretne

Obama sa s Netanjahuom počas jeho pobytu vo Washingtone nestretne. Biely dom tým podľa DPA poukazuje na politickú súvislosť návštevy s blížiacimi sa izraelskými voľbami.
Netanjahu tvrdí, že jeho prejav nie je známkou nerešpektovania prezidenta Obamu a poukázal na prezidentovu verejnú i osobnú podporu Izraela.

Netanjahu vystúpil dnes v americkom Kongrese už s tretím prejavom. Viac možností predniesť reč pred americkými zákonodarcami dostal iba bývalý britský premiér Winston Churchill.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.