Povodní bude v najbližších rokoch podstatne viac

Píla
Zdroj: TASR

Počet povodní sa do roku 2030 môže takmer strojnásobiť.

Počet ľudí postihnutých povodňami sa môže v nasledujúcich 15 rokov celosvetovo takmer strojnásobiť. Hlavnými faktormi sú pritom klimatické zmeny a rast populácie, vyplýva z analýzy Inštitútu svetových zdrojov (WRI), ktorý vo štvrtok (5. 3) citovala spravodajská stanica BBC.

V Británii by sa každoročne mohlo ocitnúť v ohrození týmto prírodným živlom približne 76-tisíc ľudí, ak sa neprijmú patričné opatrenia. Výška každoročných škôd by sa pritom mohla vyšplhať na milión eur, píše sa v štúdii. Globálne je záplavami ohrozovaných zhruba 20 miliónov obyvateľov.

Podľa WRI ide o prvú analýzu zahŕňajúcu údaje z celého sveta ohľadom súčasných i budúcich rizík vyplývajúcich z riečnych povodní. Podľa nového zhodnotenia bude povodňami celosvetovo ohrozených približne 50 miliónov ľudí, s ročnými nákladmi pre svetovú ekonomiku zhruba 300 miliárd eur.

Podľa Svetovej banky má táto štúdia slúžiť pre vlády jednotlivých krajín ako pomôcka na vypracovanie preventívnych stratégií. Červený kríž tvrdí, že takmer polovica prírodných katastrof bola vlani spôsobená povodňami.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti