Zahraničné

Krutá zima zavádza v USA novú módu. Američania vyzerajú ako Eskimáci

Krutá zima v USA
Zdroj: SITA

Studený front sa presúva na New York a chladný vzduch je aj na Floride.

Najväčšia studená vlna za dve desaťročia bude komplikovať život na východnom pobreží Spojených štátov amerických po tom, čo mrazy udreli na severe a stredozápade krajiny.

Prúd mrazivého a hustého vzduchu je terminologicky známy pod názvom arktický polárny vír alebo polárny vortex. Presúval sa cez stredozápad, pričom vietor znižoval teplotu až na mínus 50 stupňov Celzia, čo sa prejavilo v Minnesote a Montane.

Zdroj: SITA

Teploty v Buffale v americkom štáte New York už klesli na mínus 15 stupňov Celzia, ale pocitová teplota sa podľa meteorológov znížila až na mínus 36 stupňov Celzia.

Státisíce školákov v mnohých amerických štátoch zostali doma a mnohé školy pravdepodobne zostanú zatvorené až do štvrtka, dokonca aj v severných amerických štátoch, kde bývajú silné zimy.

Zdroj: TASR

Mimoriadne ochladenie nastalo aj v južných amerických štátoch, na Floride varovali pred mrazmi. Potrubia v domoch na juhu USA v prípade mimoriadneho ochladenia neochránia. V Atlante v Georgii pocitová teplota klesla na mínus 23 stupňov Celzia.

Arktický polárny vír si už vyžiadal vyše desať životov. V Spojených štátoch len v pondelok zrušili, alebo odložili viac ako 10-tisíc letov.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pre nízke teploty odložil komerčný let so zásobami pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Nákladná vesmírna loď vzlietne z Virgínie najskôr v stredu.

Zdroj: TASR
 


USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.