Poľsko zbrojí vo veľkom. Vďaka gigantickému kontraktu vybuduje najsilnejšiu armádu v Európe

Poľsko zbrojí vo veľkom. Vďaka gigantickému kontraktu vybuduje najsilnejšiu armádu v Európe
Zdroj: shutterstock/Mike Mareen

Poľsko spúšťa masívne zbrojenie s cieľom vybudovať najsilnejšiu armádu v Európe. Chce tak odradiť Rusko od ďalších vojenských výpadov smerom na západ.

Poľská vláda v stredu podpísala gigantickú zbrojnú zákazku s Južnou Kóreou, z ktorej sa tak stal druhý najväčší dodávateľ zbraní na svete hneď po USA.
Ázijská krajina postupne Poľsku dodá približne 1000 tankov, 600 samohybných húfnic aj 48 ľahkých stíhačiek.

„Toto posilnenie je mimoriadne dôležité vzhľadom na situáciu na našej východnej hranici. Z toho, čo sa deje na Ukrajine, vyvodzujeme dôsledky,“ vyhlásil poľský minister obrany Mariusz Blasczak.

Časti húfnic a tankov by malo Poľsko dostať ešte v tomto roku. Minister obrany uviedol, že rýchlosť dodania je kľúčová a Južná Kórea bola jednou z mála krajín, ktorá túto podmienku bola schopná splniť.

Zdroj: shutterstock/Flying Camera

​​„Teraz je nepochybne hlavnou hrozbou Rusko, ale ktovie, čo sa v Európe stane za desať alebo dvadsať rokov? Kroky Varšavy nenechávajú priestor pre pochybnosti o tom, že Poľsko už nikdy nechce byť odkázané na pomoc či dobrú vôľu európskych veľmocí, naopak, samo chce byť dominantným hráčom, čo má, ostatne, aj historické korene,“ uviedol pre portál Echo24 vojenský analytik Lukáš Visinger.

V prvej fáze Poľsko dostane 180 tankov a 48 húfnic. V ďalšej Varšava počíta s viac než 800 tankmi K2PL a 600 húfnicami K9, ktorých dodávky majú byť zrealizované od roku 2024. Od roku 2026 potom Poľsko plánuje zahájiť výrobu tankov a húfnic na vlastnom území.

Počas prvej polovice roka 2023 Varšava očakáva dodanie prvých 12 viacúčelových bojových stíhačiek FA-50, ktoré majú nahradiť zastaralé stroje sovietskej konštrukcie MiG-29 a Su-22. Celkovo si Poľsko objednalo 48 juhokórejských lietadiel, teda tri letky.

Okrem juhokórejských strojov by Poľsko malo mať do konca roka 2025 k dispozícii aj 32 kusov supermoderných amerických stíhačiek F-35A Lightning II, 48 stíhačiek F-16 vo verzii C/D a 16 cvičných M-364 Bielik.

Cieľom Poľska je prevádzkovať až 160 stíhačiek. Okrem toho chce Varšava od Južnej Kórei nakúpiť aj bojové vozidlá pechoty AS21 Redback.

Zdroj: shutterstock/Mike Mareen

​Poľská vláda cenu kontraktu nezverejnila, no podľa odhadu portálu Polityka.pl vynaloží na juhokórejské zbrane 14 miliárd dolárov (v prepočte 13,8 mld. eur).

„Keď si urobíme hrubý súčet, tak vidíme, že Poľsko chce dlhodobo prevádzkovať viac než 1300 tankov, cez 1400 bojových vozidiel pechoty, približne 800 samohybných húfnic, 500 delostreleckých raketometov a 160 nadzvukových bojových lietadiel. Bude jednoznačne s veľkým náskokom najväčšou vojenskou veľmocou Európy, pretože počty pozemnej techniky, ktoré Varšava plánuje, sú vyššie než počty, ktoré dnes vlastní Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia dokopy,“ uviedol Visinger a dodal: „Bez preháňania tak môžeme povedať, že Poľsko buduje armádu nielen európskeho, ale aj svetového formátu“.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.