Požiar Českého Švajčiarska má svojho hrdinu. Ešte väčšiu pohromu odvrátil všímavý hasič

Požiar Českého Švajčiarska má svojho hrdinu. Ešte väčšiu pohromu odvrátil všímavý hasič
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Symbol Českého Švajčiarska - mohutná Pravčická brána - napriek obavám odolal požiaru, ktorý zachvátil lesy v českom národnom parku. Nechýbalo ale veľa a plamene mohli pohltiť zámoček Sokolí hnízdo, ktorý sa nachádza v blízkosti národnej pamiatky. Hroziacu pohromu odvrátil pozorný hasič, ktorý si všimol, že na strechu stánku pri zámku dopadol kus horiaceho dreva, informuje portál CNN Prima NEWS.

„Stal sa zázrak. Statočný hasič Karel Souček, hneď ako to situácia dovolila, sa išiel pozrieť na stav budovy zámku Sokolí hnízdo. Všimol si, že kus ohoreného dreva spadol z okolitých skál na strechu kiosku a prepálil ju,“ uviedol prevádzkar rodinnej reštaurácie sídliacej v zámku pre portál iDNES.

Na mieste, kde došlo k prepáleniu, sa už pomaly začal rodiť požiar. „Pán Souček, ktorý je zároveň skúsený tesár, tento začínajúci požiar uhasil a privolal posily, ktoré následne všetko zabezpečili. Na toto sa nikdy nazabudne,“ dodal prevádzkar reštaurácie.

V Národnom parku České Švajčiarsko horí plocha približne 1000 hektárov. Na hasení sa podieľajú aj slovenskí hasiči. Je tam momentálne nasadený vrtuľník Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR.

Vo štvrtok sa podarilo zastaviť šírenie požiaru. V nasadení je 450 hasičov, sedem vrtuľníkov a štyri lietadlá. Situáciu pri hasení v posledných dňoch komplikovalo počasie, najmä meniaci sa smer vetra.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti