Táto krása už neexistuje! Islamský štát zničil staroveké mesto Hatra

Hatra2.jpg

Ide o najnovší útok tejto islamistickej organizácie z už celého radu jej zločinov.

Extrémisti z Islamského štátu (IS) zničili staroveké mesto Hatra v severnom Iraku. Agentúru DPA o tom dnes informoval vedúci katedry archeológie Mósulskej univerzity profesor Hámid Džabúrí s tým, že ide o najnovší útok tejto islamistickej organizácie z už celého radu jej zločinov proti kultúrnemu dedičstvu krajiny.

Militanti vyhodili ruiny antického mesta Hatra i umelecko-historické artefakty nachádzajúce sa na tejto lokalite do vzduchu trhavinami. "Je to nenahraditeľná strata," konštatoval Džabúrí. Stanovisko oficiálnych irackých miest k tomuto incidentu zatiaľ neprišlo.

Hatra je na zozname svetového kultúrneho dedičstva Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO). Leží približne 110 kilometrov severozápadne od Mósulu, de facto hlavného mesta Islamského štátu v Iraku. Bola založená v 3. storočí pred n.l. a je známa svojimi chrámami a budovami s klenutými sieňami.

Oznámenie o jej údajnom zničení prichádza len dva dni po tom, čo iracká vláda informovala, že militanti z IS pomocou buldozérov zničili staroveké mesto Nimrúd, takisto v severnej Mezopotámii. UNESCO tento barbarský akt nazvalo "vojnovým zločinom". 

 BAGDAD/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti